ممکنه این روزا با فیلترینگ تلگرام تماشاگر انتشار بدافزار در پوشش فیلترشکن واسه تلگرام باشیم.

مسدودسازی تلگرام، بی فکر بعضی از کاربران رو به سمت دانلود فیلترشکن های مختلفی جهت میده. از این پس شاید این جمله رو زیاد می بینید، دانلود فیلترشکن واسه تلگرام ؛ اما این جمله می تونه خطراتی هم داشته باشه!

حتما بخونین: بهترین پیام رسانای جانشین تلگرام

ایشون پی ان (VPN) مخفف عبارت شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) است و یه روش امنیتی محبوب در اینترنت به حساب می رود. حروف اختصاری، نشون دهنده روشیه که از طریق اون یه لایه امنیتی به شبکه های خصوصی و عمومی اضافه می شه.

اپلیکیشن های ایشون پی ان مختلفی واسه بالا بردن امنیت در فضای مجازی هست، اما در کنار این برنامه های به درد بخور، ویروس ها و بدافزارهای زیادی هم می تونن منتشر شن.

بدافزارها همیشه تهدیدی واسه کاربران فضای مجازی بوده که می تونن به شکل برنامه های جور واجور به سیستم قربونی نفوذ کنن. فیلترشکن ها یکی از همین مسیرها واسه ورود ویروس یا بدافزار به سیستم شماس.

بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در حکم فیلترینگ تلگرام به این موضوع اشاره کرده که “یادآور می­ شه اعمال مسدودسازی تلگرام باید بنحوی اجرا شه که محتوای شبکه نامبرده با هیچ نرم افزاری (مثل فیلترشکن و نظایر اون) در کشور قابل دسترس نباشه، تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری هستش.”

شورای عالی فضای مجازی که نهاد تصمیم گیرنده درباره مسایل مربوط به فیلترینگ در بخش آنلاینه، این حکم قضایی رو قانونی دونسته و اون رو لازم الاجرا می دونه. با فیلترینگ تلگرام، ممکنه بعضی از کاربران از این پس به دنبال دانلود فیلترشکن واسه تلگرام هستن.

چندی قبل ایسنا با عنوان “انتشار بدافزار در پوشش فیلترشکن” به این مطلب اشاره کرد که یه بدافزار اندرویدی در پوشش یه فیلترشکن در حال انتشاره. تحلیل های فنی روی کدهای مهاجم نشون می داد که حمله این بدافزار با دریافت یه اس ام اس گول زننده که مدعی ارائه فیلترشکن از راه یه نشانی وبه، شروع می شه.

با کلیک کردن کاربر روی لینک، بدافزار روی تلفن قربونی دانلود می شه و با دسترسی به فایل های جور واجور می تونه عواقب ناخوشایندی به بار آورد. هکرها و مجرمین سایبری از امنیت ضعیف و آسیب پذیری های پلی استور سوءاستفاده کرده و اپلیکیشن های ایشون پی ان رو به بدافزار آلوده می کنن. ایسنا در همون گزارش نوشت که درواقع ۳۸ درصد از اپ های vpn در فروشگاه گوگل پلی به بدافزار آلوده هستن و نمی توان به اونا اطمینان کامل داشت.

میلاد نوری یکی از کارشناسان بخش آی تی هم در کانال تلگرامی خود به کاربران اخطار داده که از دانلودفیلترشکنای نامعتبر دوری کنن. اون در کانال خود این جوری می نویسد:

نکته ای که لازمه بیشتر مورد توجه بذارین، دسترسی های اپلیکیشن های ایشون پی ان هست. لزومی به گرفتن دسترسی موقعیت مکانی، کانتکت و اس ام اس از طرف اپلیکیشن های ایشون پی ان وجود نداره.
از نصب اپلیکیشن های ایشون پی ان با دسترسی های اضافه دوری کنین.
در اندروید ۶ به بالا می تونید دسترسی های اضافی اپلیکیشن ها رو غیر فعال کنین.

اون چندی قبل هم به این موضوع اشاره داشت که:

امروز ⁣توی هر کانال تلگرامی یه فایل .apk با عنوان تلگرام ضد فیلتر در حال دست به دست شدن بود. لطفا از هول حلیم توی دیگ نیفتید!
هر فایل .apk ای که در تلگرام دست به دست میشه رو نصب نکنین! روی موج های اینطوری همیشه آدمایی هستن که با منتشر کردن فایل های دستکاری شده قصد سواستفاده دارن. و ممکنه اپلیکیشن نصب شده یه بدافزار باشه.

به هر حال بیشتر مراقب باشین. پس در کلیک کردن روی لینک هایی با عبارت دانلود فیلترشکن واسه تلگرام ، کمی بیشتر تامل کنین. البته در زمان نوشتن این متن تلگرام با فیلترشکن هم کار نمی کنه!

منبع: تکراتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *