شهرستان ایرانشهر دارای اقلیم گرم می باشد. میانگین بارش سالانه در این شهرستان حدود ۴/۱۱۰ میلی متر و متوسط دمای آن از ۲۰ الی ۴۰ درجه سانتی گراد در تغییر است.
آثار تاریخی
قلعه قدیمی ایرانشهر- قلعه بمپور- تپه دامن – تپه های پیر کنار- تپه های بزمان
جمعیت
برآورد جمعیت ۸۸: ۲۲۹۶۶۲
سواد
میزان باسوادی شهرستان درسال ۱۳۸۴ برابر ۶۷  درصد بوده که به   ۳۸/۷۴ درصد در سال ۱۳۸۸ افزایش یافته است.
آموزش و پرورش
در سال تحصیلی ۸۸-۱۳۸۷ تعداد کل دانش ‌آموزان مقاطع مختلف‌ تحصیلی شهرستان ۵۴۹۴۵ نفر بوده ‌است.
از کل دانش آموزان این شهرستان ۴۹ درصد در مقطع ابتدائی ، ۲۵  درصد  در مقطع راهنمائی  ۲۶ درصد در مقطع متوسطه مشغول به تحصیل می باشند .
۴۷ درصد از کل دانش‌آموزان شهرستان را دانش‌آموزان دختر تشکیل می‌دهند
آموزش عالی
در سال تحصیلی ۱۳۸۸  در شهرستان ایرانشهر تعداد ۳۴۹۸ دانشجو در مراکز دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل بوده اند.(دانشگاه آزاد اطلاعات نداده اند)
بهداشت و درمان
شهرستان ایرانشهر از لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی در سال ۱۳۸۴ دارای ۲  بیمارستان با  ۲۳۰ تخت بوده که در سال ۱۳۸۸ تعداد بیمارستان به ۲ و تعداد تخت بیمارستان نیز به ۳۱۶ رسیده  است .
همچنین در سال ۱۳۸۴ تعداد مراکز بهداشتی شهری و روستائی بترتیب ۱۵ و ۸ مرکز بوده که این رقم در سال ۱۳۸۸ به ۱۶  و ۱۲ مرکز افزایش یافته است.
نسبت برخورداری جمعیت از پزشک در سال ۱۳۸۴ به ازای هر هزار نفر ۱/۰  بوده که این نسبت در سال ۱۳۸۸ به ۳/۰ پزشک رسیده است.
فرهنگ و هنر
تعداد کتابخانه های عمومی این شهرستان طی سالهای۸۴-۱۳۸۸  از ۴ باب به ۵ باب افزایش یافته است.
از نظر سالن سخنرانی و نمایش نیز طی سالهای۸۴-۱۳۸۸  رشدی نداشته است و دارای تعداد ۲ سالن آمفی تئاتر بوده است. همچنین تعداد مراکز فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز از ۳ مرکز به ۵ مرکز افزایش یافته است.
کشاورزی و منابع طبیعی و دامپروری
در سال زراعی ۷۸ سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان ایرانشهر  بالغ بر ۵۱۲۵۱ هکتار است. از این مقدار ۷/۳۱ درصد به کشت باغات و ۳/۶۸  درصد به زراعت‌های سالانه اختصاص دارد.محصولات عمده زراعی شهرستان گندم و جو، یونجه ، پیاز و جالیزی می‌باشد.
طی همان سال ، ۱۴ واحد صنعتی پرورش و نگهداری دام و طیور در سطح شهرستان فعال بوده است. همچنین میزان تولید شیر،گوشت قرمز،گوشت مرغ وعسل به ترتیب ۱۶۶۵۸ ، ۴۳۶۴ ، ۱۱۳۹ و ۴۲۲/۲ تن بوده است.
لازم به ذکر است این شهرستان دارای ۲۵ واحد پرورش ماهی با           تولید ۹۶/۳۶  تن می باشد .
جنگل و مرتع
سال ۱۳۸۸ در شهرستان ایرانشهر ۲۰۰۱۸۴۸ هکتار مراتع وجود داشته است. مساحت جنگل‌های طبیعی شهرستان ۱۹۸۸۸۱ هکتار می‌باشد.
صنعت و معدن
تعداد صنایع موجود شهرستان ایرانشهر ۱۲۸ واحد می باشد .
در سال ۱۳۸۸ تعداد ۱ کارگاه فعال مسئولیت‌ استخراج معادن را به عهده داشته است.
عمران شهری
در سال ۱۳۸۸ جمعیت شهرستان ۲۲۹۶۶۲ نفر برآورد شده، ‌میزان شهرنشینی در این شهرستان ۸/۴۳ درصد محاسبه شده است. تعداد مشترکین آب ۳۰۳۴۸ و مصرف سرانه آب نیز ۲۰۶ مترمکعب بوده است.
عمران روستائی
جمعیت روستائی شهرستان ایرانشهر ۶۵۰۸۴۱ نفر می باشد که ۲/۵۶ درصد از جمعیت شهرستان را به خود اختصاص داده است. از کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان ۹۰ درصد برخوردار از برق و ۸/۸۶ درصد برخوردار از آب آشامیدنی سالم می باشند.
همچنین تا پایان سال ۱۳۸۸ تعداد ۱۷ روستا مورد بهسازی طرح هادی روستائی قرار گرفته است.
راه و ترابری
در شهرستان ایرانشهر ۶۲۷ کیلومتر راه وجود دارد که ۴۳۴ کیلومتر راه اصلی و ۱۹۳ کیلومتر آن راه فرعی می باشد.
مخابرات
تعداد تلفن های منصوبه شهرستان ایرانشهر تا پایان سال ۸۸ برابر ۱۰۴۰۳۸ است و همچنین تعداد تلفن های مشغول به کار در این شهرستان ۵۷۹۰۰ و تلفن های همراه ۸۹۰۹۴  بوده است.
۴-۲- بخش چهارم: امکان سنجی
۱-۴-۲- مفهوم امکان سنجی
قبل از اینکه یک سازمان سرمایه گذار شروع به اجرای یک طرح یا پروژه کند باید ابعاد مختلف آن طرح را شناسایی کند. تا اینکه امکان پذیری و عملی بودن پروژه یا طرح از جهات مختلف ارزیابی گردد. این شناسایی به طول کلی امکان سنجی نامیده می شود. (ایزدی، ۱۳۸۰، ۲۸)
۱- امکان سنجی پروژه ها به معنای استفاده از تکنیک های ریاضی و اقتصادی، آماری و روش های مهندسی برای پاسخ به سوالات فنی است که عمدتا در حول و حوش چگونگی استفاده از منابع مالی در جهت تولید است. مطالعات امکان سنجی پروزه شامل مراحل زیر است (محمد نسب، پیام ایران خودرو، شماره ۳۷):

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.