الگوریتم پنگوئن مانند یه بازرس عمل می کنه و وظیفه اون شناسایی سایت هاییه که از قوانین و راهنماهای گوگل واسه بهینه سازی صفحات خود استفاده نمی کنن و به جای تولید کردن محتوای مناسب و تازه و با کیفیت واسه جذب بازدید کننده از روشای غیرقانونی واسه گرفتن بازدید استفاده می کنن. به این نوع فوت وفن جعلی واسه جذب ترافیک در اصطلاح  می گن.
الگوریتم پنگوئن وظیفه داره وب سایتایی راشناسایی کنه که از تکنیکهای Black Hat SEO واسه جذب کاربران استفاده می کنن ، این جوری وب سایتا با روشای نامتعارف می خوان گوگل و یافته های جستجوی اون رو فریب بدن ، مثلا در بهینه سازی صفحات وب واسه موتورهای جستجو ، یکی از پارامترهای مهم واسه موتورهای جستجو تعداد سایت هاییه که به سایت مورد نظر لینک دادن که در اصطلاح فنی به اونا Backlink می گن. بعضی وقتا پیش میاد که یهو وب سایتای زیادی به سایت شخص مورد نظر لینک میدن اگر سایت مورد نظر هیچ محتوایی واسه ارائه نداره و فقط Backlink به اون وارد شده ، این جوری Backlink ها به طور کامل جعلی هستن و از وب سایتای نامرتبط فقط واسه فریب دادن موتورهای جستجو درست می شن. بعضی وقتا بعضی از آدمایی که در مورد SEO کار می کنن در ازای ایجاد کردن این Backlinkا از شما پول دریافت می کنن و این لینکای جعلی بی ارزش رو واسه سایت شما ایجاد می کنن. گوگل واسه جلوگیری از به وجود اومدن اینجور مواردی الگوریتم پنگوئن خود که الان نسخه سوم اون ارائه شده رو به دنیا معرفی کرد تا به مقابله با این پروسه تقلب بپردازه . در واقع پنگوئن اومد تا با لینکای مصنوعی مقابله کنه.پنگوئن اومد که بگه، کیفیت بک لینکا بسیار مهم تر از تعداد بک لینک هاست .پنگوئن مانند پاندا، دارای خاصیت تشویقی و تنبیهیه.یعنی سایتایی که بک لینک های بی کیفیت و غیر طبیعی دارن رو از یافته های حذف یا Penalize می کنه و سایتایی که بک لینک های خوب و طبیعی دارن رو، به بالاترین جایگاه یافته های میرسونه یا افزایش رتبه و رنک میده.

گوگل در الگوریتم پنگوئن خود موارد زیر رو بررسی می کنه :
۱) لینکایی که از وب سایتا یا وبلاگای ضعیف و بی کیفیت به شما لینک شدن.
۲) لینکایی که از وب سایتا یا وبلاگای بی رابطه به موضوع سایت شما به شما لینک شدن.
۳) لینکایی که به شکل پولی و با پرداخت پول به یه سری وب سایتای مشخص ایجاد شدن و به شما لینک دادن.
۴) لینکایی که مبدا فرستنده اونا پر از کلمات کلیدی بی محتوا هستش و به شما لینک دادن ( Spam Website ).
۵) لینکایی که در سایت شما شدیدا به همدیگه و صفحات سایت خودتون لینک شدن ( Anchor Linkای زیاد ).

بعد از نسخه ۱٫۰ پنگوئن ، گوگل در نسخه بعدی یعنی در پنگوئن ۲٫۰ واسه اینکه دقیقتر بتونه وب سایتای اسپمر رو شناسایی کنه. علاوه بر اینکه صفحه Home Page سایت رو مورد موشکافی قرار می داد ، صفحات دیگه و داخلی سایت رو هم واسه پیدا کردن فرآیندا و تکنیکای اسپم موشکافی می کرد. این موضوع باعث شد خیلی از وب سایتای دیگه که گوگل رو دور می زدن شناسایی شن ، همونطور که میدونید وب سایتایی هستن که در اونا Black Hat SEO به شکل رسمی آموزش داده می شن و در این وب سایتا مطالبی دیده می شد که در اونا گفته شده بود که الگوریتم پنگوئن ۱٫۰ فقط صفحات Home Page وب سایتا رو واسه لینکای ورودی موشکافی می کنه و این وب مسترهای متقلب واسه صفحه اول خود Backlink های با کیفیت قرار می دادن و عوضش در همه صفحات داخلی سایت خود از Backlinkای بی کیفیت و بی ارزش استفاده می کردن تا گوگل رو فریب بدن که پنگوئن ۲٫۰ این موضوع رو شناسایی و از گسترش اون جلوگیری کرد.
طبق امار ارائه شده, بعد از به کار گیری الگوریتم پنگوئن ۲٫۰ بیشتر از ۲٫۱ درصد از جستجوهایی که در اینترنت به زبون انگلیسی انجام می شد تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفت و باعث شد کیفیت جستجوها به شکل زیادی زیاد شه. بیشتر وب سایتایی که از چندین لینک واسه اشاره کردن به یه Domain در صفحه اصلی خود استفاده می کردن تحت تاثیر منفی الگوریتم پنگوئن قرار گرفتن. بقیه تاثیراتی که الگوریتم پنگوئن روی یافته های پرس و جوهای انجام شده اعمال کرد مربوط به وب سایتایی مثل بازیای آنلاین ، وب سایتای مستهجن و بعضی از وب سایتایی که در اونا به شکل فنی SEO انجام نشده بود ، اعمال شد و این جوری وب سایتا با ارائه شدن الگوریتم پنگودن ۲٫۰ شدیدا در رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل دچار افت شدن.
کلا کار پنگوئن گوگل رسیدگی به شرایط  یه وب سایته که مهمترین اون میشه به بک لینک ها اشاره کرد، اما علاوه بر اون گزینه های دیگری هستن که پنگوئن اونا رو هم در نظر میگیره.

منبع: سئوشیال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *