الکسا Alexa یه سایت آنالایز کننده ترافیک وب سایتا هستش و وب سایتها رو براساس تعداد بازدید کاربران رتبه بندی می کنه.

الکسا در سال ۱۹۹۶ بوسیله ۲ نفر به اسمای Brewster Kahle و Bruce Gilliat پایه گذاری شد.
نام الکسا الهام گرفته از Royal Library of Alexandria بزرگترین کتابخونه مصر باستان قبل از میلاد یا کتابخونه سلطنتی اسکندریه س.
در سال ۱۹۹۹ الکسا بوسیله شرکت آمازون به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار خریداری شد و بعد از اون همکاریهایی با گوگل، مایکروسافت، پروژه دایرکتوری بازDMOZ و … داشته.

سرفصل محتوا

 • الکسا چیجوری کار میکنه؟
   • رتبه ترافیکی الکسا چیه؟
   • Reach در الکسا ریچ چیه؟
   • pageviews یا بازدید از صفحات در الکسا چیه؟
   • Bounce Rate بانس ریت در الکسا چیه؟

الکسا چیجوری کار میکنه؟

مطمئنا یکی از مهمترین وسیله ها واسه هر مدیر آماره.
الکسا هم آمار ارائه میکنه، روش کار الکسا ساده س! و شاید غیر منصافنه به نظر برسه، ولی آمار الکسا خصوصا در رتبه های زیر ۱۰۰ هزار بسیار به واقعیت نزدیکه و از همین رو مورد توجه وب مسترا قرار گرفته.
الکسا براساس بازدید کاربرانی که نوار وسیله الکسا رو در مرورگر خود نصب کردن، به وب سایتها رتبه میده و امکان بررسی آمار و تعدا بازدید کاربرانی که این نوار وسیله رو نصب نکرده باشن، نداره.
هر چند الکسا در توصیف خود به بقیه منابع هم اشاره کرده ولی روشن نیس چه منابع دیگری واسه الکسا اطلاعات جمع آوری میکنن:

“Alexa computes traffic rankings by analyzing the Web usage of millions of Alexa Toolbar users and data obtained from other, diverse traffic data sources”

به تعبیر دیگه الکسا لیستی از وب سایتهای اینترنتیه که براساس ترافیک و تعداد بازدید مرتب سازی شده و اگه وب سایتی در منطقه خود مثلا ایران جزو ۵۰ یا ۱۰۰ سایت اول اون نشون داده شه مشخص کننده ارزش بالای این سایت از دید تجاری هم هستش چون وب سایتهای دیگه تلاش می کنن با پیدا کردن سایتهای پر ترافیک از اونا واسه دریافت لینک یا نمایش تبلیغات استفاده کنن که موجب افزایش در اومد و ارزش سایتهای پربازدید می شه.(بازاریابی انلاین)

رتبه ترافیکی الکسا چیه؟

رتبه الکسا یا جایگاه در لیست الکسا براساس کل بازدیدهای ۳ ماه گذشته از یه سایت بوسیله میلیونها کاربری که تولبار یا نوار وسیله الکسا رو در مرورگر خود نصب کرده انده، طوری که کاربری که نوار وسیله رو نصب کرده به هر صفحه ای که سر می زنه یه مورد بازدید واسه اون صفحه از اون سایت ثبت می شه و با در نظر گرفتن نوع ورود به صفحه، اینکه از جایی لینک شده یا مستقیم وارد شده و … این اطلاعات در الکسا ذخیره می شن.
در اولین قدم الکسا یه اندازه Reach ریچ و دوم تعداد بازدید از هر صفحه وب در طول روز رو محاسبه می کنه و اصل رتبه بندی الکسا براساس همین ۲ مورده.

Reach در الکسا ریچ چیه؟

Reach ریچ میزانی واسه اندازه گیری درصد بازدید کل کاربران اینترنت در دنیاس.
در مثال بالا ریچ کاربران سایت یاهو تو یه هفته گذشته کمتر از ۲۰ درصد و در یکماه گذشته بیشتر از بیست درصد بوده. و یعنی در ماه گذشته بیشتر از ۲۰ درصد از کاربران کل اینترنت از سایت یاهو بازدید داشتن.

pageviews یا بازدید از صفحات در الکسا چیه؟

الکسا تعداد صفحات بازدید شده بوسیله بازدید کنندگان سایت رو pageviews در نظر میگیره.
نکته:چندین بازدید از یه صفحه بوسیله یه کاربر در طول روز فقط یه بازدید محاسبه می شه.
در مثال تصویر پایین تعداد میانگین بازدید صفحات در ۳ ماه گذشته حدود ۶٫۸ بوده:

PageViews/User میانگین بازدیدهای منحصر به فرد هر کاربر در طول روزه و در مثال پایین تعداد صفحات بازدید شده هر کاربر حدود ۱۵٫۶ه:

فرق سایت و وب هاست از دید الکسا چیه؟

از نظر الکسا دامین اصلی سایته و زیر دامنه ها هم جزوی از وب هاست هستن، مثلا www.Day.ir و Support.Day.ir و portal.day.ir هر ۳ وب هاستهای سایت day.ir هستن.
حتی سایتایی که از نظر نام دامنه با هم متفاوت هستن ولی محتوای برابری دارن از نظر الکسا یه وب هاست حساب می شن.
این مورد یه استثنا هم داره و اون وبلاگها و همینطور صفحات شخصیه که در صورت تایید هویت صفحات اون واسه الکسا هر کدوم از زیر دامنه ها رو یه سایت در نظر میگیره، همونطور که میدونیم در بیشتر وبلاگها نشانی دهی به شکل زیر دامنه ای از سرویس دهنده وبلاگه.

رتبه روزانه ترافیک Daily Traffic Rank

نمایانگر اطلاعات بازدید صفحات سایت تو یه روزه:

میشه الکسا رو فریب داد؟

بله، ولی با ایجاد ترافیک مصنوعی یا فریب الکسا واسه نمایش بازدید بیشتر ، در واقع هیچ موفقیتی کسب نشده چون الکسا فقط آمار به شما ارائه می کنه و ارائه آمار غلط و فریب الکسا به معنی رشد ترافیک سایت نیس و تنها ممکنه بعضی وب مسترها واسه نمایش قدرت خود پیش کارفرما یا ایجاد موقعیت شغلی بهتر یا فریب مشتریان جهت جذب تبلیغ از این مورد غیر حرفه ای استفاده کنن.

نام روبات وب یا خزنده وب الکسا چیه؟

اگر به هر دلیل قصد جلوگیری از دسترسی روبات الکسا به سایت خود رو دارین کافیه نام اون رو در فایل روبوتهای خود بذارین:
ia_archiver نام روبات الکساه.

Bounce Rate بانس ریت در الکسا چیه؟

بانس ریت معمولا درصد کاربرانیه که بعد از دیدن یه صفحه از سایت خارج می شن.
Bounce Rate نشون دهنده جذابیت سایت واسه بازدیدکننده س و هر چی درصد اون کمتر باشه بهتره.
اگه درصد پرش کاربران یا بانش ریت بالا باشه به این معناست که بازدید کننده های بیشتری بعد از وارد شدن به سایت و بررسی یه صفحه به بازدید بقیه صفحات تشویق نشده یا مورد جذابی واسه حفظ کاربر در سایت وجود نداشته و کاربران بیشتری بدون این دست اون دست کردن بعد از ورود سایت رو ترک کردن.

نصب نوار وسیله الکسا واقعا در افزایش رتبه تاثیر داره؟

بله حتی اگه یه کاربر بیشتر در طول روز حدود ۱۰ دقیقه چند صفحه وب رو مرور کنه مطمئنا رتبه الکسای اون سایت بالاتر میره، از دید کارشناسان سئو، اولین کار واسه افزایش رتبه الکسا نصب تولبار الکسا واسه خودتونه و بعد پیشنهاد نصب به بقیه.

البته الان خدمات الکسا رایگان نیس و تنها هفت روز میشه از این خدمات رایگان استفاده کرد.

منبع: سامانه پشتیبانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *