«حتما شانس خوبی داشته…»، «نه شاید پشتش به سرمایه پدرش گرم بوده…»؛ حتما شمام تا الان با آدمایی برخورد کردین که مواردی مثل این رو دلیل موفقیت افراد می دونن اما موضوع به این سادگی نیس و حتی محققان هم در این مورد با هم اختلاف دارن.

بر خلاف اختلاف نظرهای موجود، خیلی از محققان بخش رفتارشناسی دلیل اصلی موفقیت افراد رو نه شرایط یا نبوغ ذاتی بلکه برنامه ریزی درست می دونن.

افراد موفق واسه مشخص کردن اهدافشون از رویکردهای روشمند استفاده می کنن که با تعریف موفقیت شروع شده و با جفت و جور نقشه راه دنبال می شه. این روش لازمه صبر و ایستادگی زیادیه اما در آخر به یافته های فوق العاده ختم می شه.

مدیرعامل شرکت Aha که نرم افزار جفت و جور نقشه راه مورد استفاده بیشتر از ۱۵۰ هزار شرکت رو پیشرفت داده میگه:

وقتی که مردم ازم درباره برنامه ریزی سوال می کنن جواب من به اونا یه چیز  است: باید اول هدفتون رو مشخص کنین

این هدف می تونه به طور کامل مشخص بوده یا دامنه ای گسترده تری رو در برگیرد، مثلا ممکنه جواب شما «ایجاد اپلیکیشنی واسه تعامل بهتر بین پزشکان و بیماران» بوده یا به صورت کلی تر «ایجاد فرصتای آموزشی مناسب واسه افراد محروم از تحصیل» باشه.

پس از این تعیین هدف هیچ فرمول جادویی واسه رسیدن به موفقیت وجود نداره و باید واسه رسیدن به اون همت داشته باشین. با این حال مرحله اول یعنی تعیین هدف نیازمند توجه به نکات زیره:

سرفصل محتوا

  • واقع گرایی
  • اهداف رقابت برانگیز
  • یادداشت ورداری
  • به اشتراک گذاری برنامه
  • تجسم موفقیت
    • منبع: INC

واقع گرایی

تعیین اهداف واقعی و قابل امتحان در رسیدن به مقصد تاثیر به سزایی دارن. علاوه بر این با مشخص کردن معیارهای موفقیت می تونین در هر مرحله اندازه پیشرفت خود رو بررسی کنین.

اهداف رقابت برانگیز

راه رسیدن به هدف نباید مثل پیاده روی در باغ و بوستون باشه بلکه باید راهی رقابت رو برانگیز رو ترسیم کنه. اگه اهداف تعیین شده شما رو به رقابت نمی کشن بهتره در اونا تجدید نظر کنین.

یادداشت ورداری

در تحقیقات بسیاری به رابطه بین نوشتن اهداف و رسیدن به اونا اشاره شده. اگه هنگام توضیح دادن هدف تو یه یا دو جمله با مشکل مواجه شدین به احتمال زیاد هنوز نمی دونین از زندگی چه می خواین.

به اشتراک گذاری برنامه

شاید این حقه کمی ناجوانمردانه به نظر برسه اما اگه برنامه های آینده رو واسه دوستان و نزدیکتان بگید انگار خود رو به اونا معتقد کردین و در صورت دنبال نکردن برنامه عذاب وجدان دارید.

تجسم موفقیت

تجسم موفقیت یکی از بهترین راه های ارتقای انگیزه مخصوصا در مورد اهداف بلند مدته. خیلی از ورزشکاران موفق تاکید کردن که همیشه خود رو بر سکوهای افتخار و هنگام بالابردن مدال قهرمانی تصور کردن.

همونطور که گفتیم تعیین هدف تنها اول قدم واسه رسیدن به موفقیته و پس از اون همه چیز به تلاش و اراده شما بستگی داره. یادتون نره که تعیین معیارهای موفقیت، نظارت بر راه طی شده و انگیزه لازم واسه حرکت روبه جلو رو در شما جفت و جور می کنه.

منبع: INC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *