با اینکه امروز اپل با ارزش ترین برند جهان هستش اما شرایط، همیشه اینجور به کام مدیران این شرکت نبوده ان. در سال ۱۹۸۴، بحرانای اپل تازه شروع شدن و تا بیشتر از یه دهه به طول انجامیدند.

بهترین محصول این شرکت، مک، فروش نمی رفت و در سال ۱۹۸۵، ارزش سهام اپل به حدود جدیدی از پایین بودن رسیدن.

استیو وزنیاک، یکی از موسسین اپل و شخصی که به عنوان یکی از رفقای نزدیک استیو جابز، از چند سال قبل از تاسیس اپل هستش، تازگیا حقایق تازه ای رو در مورد شرایط شرکت و علل وارد شدن شرکت به بحران و هم اینکه شخصیت استیو جابز معلوم کرده. در ادامه با سایت ما همراه باشین.

براساس گفته های وزنیاک، جابز تمایلی نداشت شکست کامپیوتر «Lisa» رو قبول کنه؛ محصولی که هزینه های پیشرفت اون، کمر اپل رو خم کرده بود. اون به جای قبول حقیقت، مهندسین رو مقصر شکست این محصول می دونست.

کامپیوتر لیزا از اپل.

وزنیاک تازگیا این نظرات رو در مورد فیلم جدیدی که براساس شخصیت استیو جابز ساخته شده و در نهم اکتبر به پرده سینماها کشیده می شه، اعلام کرده. ایشون میگه:

استیو وزنیاک

استیو وزنیاک

در همون قدم اول، مشخص بود که پیشرفت کامپیوتر لیزا، بسیار هزینه برمیگرده اما جابز تصور می کرد من میتونم در میونه راه جادو کرده و هزینه ها رو تا حد بسیاری کاهش دهم. اینجور تفکری هم از اونجا ناشی می شد که اون، از علوم کامپیوتری سر رشته ای نداشت و نمی دونست با منابع اون زمان، ساخت یه محصول برتر چه هزینه هایی به دنبال داره. پس از فروش نرفتن لیزا به دلیل قیمت بالای اون، ایشون تیم پیشرفت رو مقصر می دونست و سرزنش می کرد و هیچ وقت حاضر به اعتراف نشد که از همون اول، راه اشتباهی رو انتخاب کرده. راه و تصمیم درست می تونست واسه یه مدیر ارشد این باشه که پروژه لیزا رو پنهونی نگه داره تا چند سال بعد که قیمت RAM با کم شدن قابل توجه رو به رو شه. استیو اما تصور می کرد که این مشکل مهندسین بوده که نتونسته ان راه میانبری واسه ساخت اینجور کامپیوتر قدرتمندی در اون زمان پیدا کنن. پس از این جریانات، بعضی وقتا به جلسات می اومد و مهندسین رو احمق خطاب می کرد و بعد از دفتر خارج می شد. 

وزنیاک هم اینکه میگه که استیو جابز، در زمان پیشرفت Apple III، لیزا و مکینتاش مرتکب اشتباهاتی شده.

استیو وزنیاک

استیو وزنیاک

اون اشتباهاتی در مورد Apple III مرتکب شد که بیشتر مربوط به بازاریابی محصول و هم اینکه نوع تولید انبوه اون می شدن. واسه لیزا هم، نمی تونست درک کنه که ساخت یه کامپیوتر برتر در اون زمان به وسیله آدمایی باهوش، چه هزینه ای در بر داره. اون ما رو راضی کرد که راه انتخابی اون، راه درستیه. 

وزنیاک اما به نکته ای بسیار مهم در میان صحبت هاش اشاره میکنه؛ نکته ای که تا کنون، تصوری اشتباه در مورد اون وجود داشته. قبل از این، تصور می شد که به وسیله «جون اسکالی»، استیو جابز از اپل اخراج شده؛ شخصی که از سال ۱۹۸۳ الی ۱۹۹۳ این شرکت رو پیش می بره.

استیو وزنیاک اما خبر میده که جابز، هیچ وقت از اپل اخراج نشد، بلکه با تمایل خودش تصمیم به ترک این شرکت گرفت. هیئت مدیره فقط تصمیم گرفته بود که جابز، دیگه سرپرست تیم پیشرفت مکینتاش نباشه. جابز هم در اعتراض به این تصمیم، شرکت رو ترک کرد. وزنیاک در این مورد میگه:

استیو وزنیاک

استیو وزنیاک

کسی جابز رو مجبور به رفتن از اپل نکرد. اون به خواسته خودش رفت. من ایده اولیه اون، مبنی بر ساخت کامپیوترای شخصی رو تایید و تشویق می کردم اما زمان پیشرفت و فروش که می رسید، اون فقط با شکست رو به رو می شد. میشه اینجور تصور کرد که جابز رفت، چون که شکست Macintosh، بار سنگینی از خجالت رو روی دوشش قرار داده بود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *