استیم اسپای تازگیا آمار دقیق و کاملی از اتفاقات اتفاق افتاده در شبکه بزرگ استیم، منتشر کرده. شرکت والو هم در روزای آخر حراج آخر سال استیم، از ۱۰۰ بازی پر فروش سال ۲۰۱۶ پرده برداشت. مثل همیشه اطالاعات منتشر شده به وسیله والو بی بهره از هر گونه جزئیاتی بود و این شرکت فقط با منتشر کردن لیستی از صد بازی پر فروش روی پلتفرم استیم به کار خود در سال ۲۰۱۶ میلادی پایان داد.

حال استیم اسپای با در نظر گرفتن داده های به دست اومده، آماری احتمالی از چیزی که در سال ۲۰۱۶ واسه استیم اتفاق افتاده، منتشر کرده. با در نظر گرفتن متن این گزارش بازم تماشاگر پیشرفت روز افزون این پلتفرم هستیم و هنوز میشه والو رو سلطان بی چون و به چه دلیل پلتفرم کامپیوتر دونست. در ادامه می تونین، همه اطالاعات منتشر شده به وسیله استیم اسپای رو ببینین:

  • در حدود ۳۷۰ میلیون بازی دیجیتالی راهی حساب کاربران جور واجور شده. با این حال همه بازیا از راه فروشگاه استیم خریداری نشده ان و رقم منتشر شده با احتساب آثاریه که از فروشگاه های دیگه در اختیار کاربران قرار گرفته و روی استیم به ثبت رسیدن.
  • ۵۲۴۵ بازی ویدیویی کلا در سال ۲۰۱۶ روی شبکه استیم منتشر شدن و بازم این روند سال به سال با پیشرفت رو به رو بوده. تعداد ۶۰۰ بازی ویدیویی فقط در دسامبر سال گذشته روی فروشگاه استیم عرضه شدن.
  • در حالی که هر روز بر تعداد بازیای موجود در فروشگاه استیم اضافه می شه، انگار درآمد استیم کمی با رکود مواجه شده و پیشرفت چندانی نسبت به سال گذشته نداشته. براساس محاسبات استیم اسپای شاید استیم در سال گذشته در حدود ۳.۳ تا ۳.۶ میلیارد دلار از فروش بازیا در اومد کسب کرده باشه. این اتفاق در حالی اتفاق افتاده که استیم سال ۲۰۱۵ رو با به دست آوردن درآمد احتمالی ۳.۵ میلیارد دلاری تموم کرده بود.
  • با این حال تنها منبع درآمد استیم از فروش بازیای ویدیویی به دست نمیاد و بخشای دیگه موجود در این پلتفرم، میلیاردها دلار سرمایه واسه والو به همراه آورده که محاسبه اونا کار خیلی آسونی نیس. مثلا یکی از این راه ها، کسب درآمد از راه میکروترنس اکشنا (خرید کالای مجازی) است. فقط دو بازی Dota 2 و Counter-Strike: Go ماهانه میلیونا دلار از راه خرید آیتمای جور واجور موجود در این بازیا به وسیله کاربران، درآمد به دشت می کنن. هم اینکه بازیای شخص ثالثی مثل وار ثاندر، پالادینز، وارفریم، اسمایت و GTAV رو هم به جمع دو بازی نامبرده اضافه کنین تا بتونین در مورد درآمد بالاتر از تصور استیم حدسایی بزنین.

  • بازیای جداگونه هم در سال گذشته کارکرد فوق العاده از خود نشون دادن. No Man's Sky با وجود نقدهای منفی و شدیدی که به اون وارد بود، تونست به فروش فوق العاده ای نسبت به خیلی از بازیای بزرگ دست پیدا کنه. هم اینکه عنوان جذاب و تشویق شده Stardew Valley هم کارکرد عالی از خود نشون داد و تونست از بسیاری بازیای پرطرفدار مانند Deus Ex: Mankind Divided، مافیا ۳، Dishonored 2 و هم اینکه Call of Duty: Infinite Warfare، درآمد بیشتری به دست بیاره.
  • یکی از اتفاقات بسیار خوب دیگری که موفقیت والو در سال ۲۰۱۶ رو رقم زده، نبود حضور بازیایی با محوریت ساخت و ساز و باقی موندن هستش. البته هنوز اثری مانند Ark: Survival Evolved در میان بهترینا هستش. اما آثار دیگه پیشرفته در این ژانر تقریبا همه به فراموشی سپرده شدن و دیگه خبری از اونا به گوش نمی رسه. با این حال سرمایه گذاری روی آثاری مثل Stardew Valley و دیگه آثاری که در تصویر بالا مشاهده می کنین ثروتی باور نکردنی واسه والو و استیم به ارمغان آورده ان.

چند سالیه که استیم تونسته به پادشاه قوی پی سی گیمینگ تبدیل شه و با روندی که پیش گرفته در کنار به دست آوردن درآمدهای نجومی به رشد این صنعت هم کمکای زیادی کرده. به نظر شما دیگه چه عوامل دیگری در موفقیت استیم نقش داشته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *