در سال ۲۰۱۶، یکی از بزرگ ترین اتفاقاتی که در شبکه های اجتماعی اتفاق افتاد، معرفی توانایی استوری اینستاگرام یا همون Instagram Stories بود. گزارش های اولیه نشون می دهد روزانه، نزدیک به ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در جهان از استوری اینستاگرام استفاده می کنن . البته می تونیم بگیم که توانایی استوری در اول روی اپلیکیشن اسنپ چت ارائه شد، اما اینستاگرام با ایده گرفتن از اسنپ چت (بخونین کپی ورداری!)، توانایی استوری اینستاگرام رو راه اندازی کرد.

استوری اینستاگرام به کاربران این شبکه اجتماعی امکان می دهد تا عکس ها و ویدیوهای خود رو به مدت ۲۴ ساعت با فالوورهای خود به اشتراک بذارن. پس از گذروندن ۲۴ ساعت، محتوای منتشر شده خودبه خود پنهون می شه. این پنهون شدن باعث می شه تا کاربر به صورت لحظه ای یا ساعتی تصاویر یا ویدیوهای خود رو به اشتراک بزاره. این کار باعث می شه تا استورهای کاربران اینستاگرام همیشه در بالای صفحه اصلی به فالوورها نشون داده شه.

واسه خیلی از بازاریابان، استوری اینستاگرام، توانایی خاصیه که در شبکه های اجتماعی به وقوع ملحق شد. شرکت ها یا صفحات تجاری اینستاگرام با به کار گیری این توانایی می تونن اجناس و خدمات خود رو به کاربران معرفی کنن. هم اینکه، اینستاگرام امکان مشاهده آماری از استوری اینستاگرام رو در اختیار صاحبان صفحات قرار می دهد.

قبل از اینکه به معرفی امتیازات به کار گیری استوری اینستاگرام بپردازیم، اجازه بدید ببینیم که اصلاً این استوری اینستاگرام چیه و چیجوری می توان ازش استفاده کرد.

سرفصل محتوا

 • استوری اینستاگرام چیه؟
 • چیجوری از توانایی استوری اینستاگرام استفاده کنیم؟
 • ویژگی ها و امکانات استوری اینستاگرام

استوری اینستاگرام چیه؟

استوری اینستاگرام در اواسط سال ۲۰۱۶ منتشر شد، اما خیلی از کاربران به تازگی با این توانایی اینستاگرام آشنا شدن. استوری فقط در قسمت بالای صفحه اصلی و صفحه ی اکسپلور اپلیکیشن اینستاگرام هست و فقط از راه موبایل قابل مشاهده می باشه.

اینستاگرام، استوری شما رو فقط با فالوورهایتان به اشتراک می گذارد. فلسفه ای که پشت الگوریتم های اینستاگرام (و هم اینکه فیس بوک) نهفتهه اینه که در اول استوری شما رو به آدمایی نشون می دهد که با شما رابطه ی نزدیک تری دارن. پس، آدمایی که جزو فالوورهای شما نیستن، قاعدتاً نباید از استوری شما باخبر شن.

با به کار گیری توانایی Stories کاربران اینستاگرام می تونن در لحظه تصاویر و ویدئویی از خود گرفته و اون رو با دوستای خود به اشتراک بذارن. مثلا اگه به مکان جذابی سفر می کنین یا با دوستی قدیمی دوباره ملاقات کرده اید، می تونید در لحظه از خود عکس یا فیلم بگیرین و اون رو در اینستاگرام خود منتشر کنین. هم اینکه، اینستاگرام فیلترها و امکانات جالبی رو واسه استوری خود جفت و جور کرده که به کمک اونا می تونید چهره خود رو تغییر بدید، محلی که در ان قرار دارین رو تگ کنین، دوستان تون رو تگ کنین یا حتی به سایتی دیگه لینک بدین.

مشابه استوری در اسنپ چت، استوری اینستاگرام هم فقط به مدت ۲۴ساعت نشون داده می شن و پس از اون واسه همیشه پنهون می شن. در طول این مدت ۲۴ ساعته، کاربر می تونه استوری بقیه و هم اینکه، تعداد بازدیدهای انجام شده از استوری خود رو مشاهده کنه.

یه کاربر می تونه بیشتر از یه عکس یا ویدیو رو در استوری خود منتشر کنه که در این حالت با ضربه انگشت روی صفحه، می توان استوری بعدی رو مشاهده کرد. وقتی که استوری کاربری رو مشاهده می کنین، یک یا چند نوار باریک در بالای صفحه قرار می گیرد که تعداد استوریای اون شخص رو مشخص می کنه.

چیجوری از توانایی استوری اینستاگرام استفاده کنیم؟

واسه اینکه بتونین در اینستاگرام استوری بذارین، در اول باید در صفحه اصلی اپلیکیشن اینستاگرام، روی تصویر خود که با علامت + در قسمت بالا/سمت چپ مشخص شده، کلیک کنین.

به کار گیری استوری اینستاگرام

با انتخاب عکس یا لوگوی خود در صفحه اصلی اینستاگرام، به بخش استوری هدایت می شید.

ساخت استوری در اینستاگرام فوق العاده راحته. در صفحه اصلی روی عکس پروفایل خود که در کنار یه علامت + قرارگرفته س، کلیک کنین یا انگشت خود رو به سمت راست بلغزانید. در این حالت دوربین شما آماده عکس ورداری می شه. بعد، با ضربه روی دایره سفیدرنگ، عکس بگیرین یا با نگه داشتن همین دکمه به مدت ۱۰ ثانیه، فیلم بگیرین.

هم اینکه، اگه می خواید تصویری از پیش آماده شده رو روی استوری خود بذارین، کافیه تا صفحه رو به سمت بالا بکشین تا عکس های موجود در گالری تصاویر گوشی به شما نشون داده شه. اینطوری می تونید تصویر موردنظرتان رو روی استوری اینستاگرام خود بذارین.

با فشردن دکمه سفید خیلی راحت استوری اینستاگرام خود رو ثبت کنین

با فشردن دکمه سفید، استوری اینستاگرام شما ثبت می شه.

، حال شاید سوال کنین فقط می توان ۱۰ ثانیه فیلم در استوری اینستاگرام گذاشت؟ نه! اگه می خواهید فیلم طولانی تری بگیرین، کافیه انگشت خود رو به مدت طولانی تری روی دکمه ضبط ویدیو نگه دارین. اینستاگرام، واسه ضبط ویدیو، حالت های مختلفی رو جفت و جور می کنه:

این را هم حتما بخوانید :
الگوریتم موش کور گوگل یا Possum 

 • اینستاگرام لایو یا پخش زنده: پخش زندۀ مسابقات فوتبال رو به یاد دارین؟ ، امکان اینستاگرام لایو به شما این توانایی رو می دهد تا به صورت زنده (یا همون Live) با فالوورهای خود صحبت کنین. خیلی از اینفلوئنسرهای اینستاگرام از این روش واسه رابطه مستقیم با طرفدارانشان استفاده می کنن. هم اینکه، کسب و کارا می تونن با به کار گیری امکان پخش زنده می تونن کنفرانس های خود رو به صورت زنده واسه فالوورهایشان پخش کنن یا با اون ها جلسات سوال و جواب برگزار کنن.
 • حالت نرمال/معمولی: عکس یا ویدیوی خود رو از راه عدسی استاندارد اینستاگرام ثبت و منتشر کنین.
 • بومرنگ: بومرنگ به شما امکان می دهد تا یه فیلم کوتاه جفت و جور کنین و بعد، این ویدیو رو به صورت پیوسته و تکراری نمایش بدید.
 • هندزفری: توانایی هندزفری به شما امکان می دهد تا بدون نگه داشتن دکمه ضبط، ویدئوهایی طولانی جفت و جور کنین. کافیه واسه شروع دکمه ضبط رو بزنین و وقتی که می خواهید ویدئوی خود رو تموم کنین، دوباره این دکمه رو فشار بدید.

البته این پایان کار نیس! شما می تونید قبل از منتشر کردن استوری اینستاگرام خود، با به کار گیری سه نوع قلمی که در بالای صفحه قرار داره تصویر خود رو تزئین کنین، متنی به اون اضافه کنین، واسه صورت خود فیلتر بذارین یا ایموجی های دلخواه خود رو به کار ببرین. واسه اعمال فیلتر، کافیه انگشت خود رو به سمت راست بکشین.

وقتی که محتوای دلخواه خود رو انتخاب کردین، در آخر می تونید محتوای پایانی رو با زدن دکمه Save در دستگاه خود ذخیره کنین.

نکته ای واسه حرفه ای ها: شاید در ظاهر این طور به نظر برسه که محدود به رنگ های خاصی هستین که در پایین صفحه نشون داده می شن.، اما اینطور نیس. واسه مشاهده رنگ های زیاد و پیشرفته تر، یکی از رنگ ها رو انتخاب کرده و انگشت خود رو روی اون نگه دارین.

وقتی که محتوای دلخواه، به شکل دلخواه در اومد می تونید علامت فلش در سمت راست صفحه رو فشار بدید تا تصویر یا ویدیوی شما منتشر شه.

استوری اینستاگرام پس از منتشر کردن

استوری شما، واسه دوستانتون در بالای صفحه قابل مشاهده هستش. هم اینکه می تونید با زدن روی عکس پروفایل خود، استوری خود رو ببینین. اگه استوری شما به صورت لایو/پخش زنده جفت و جور شده، با زدن روی علامت سه نقطه در پایین صفحه و بعد گزینه Save، شاهکار هنری خود رو ذخیره کنین.

اگه انگشت خود رو به سمت بالا بلغزانید، می تونید ببینین کی از استوری شما بازدید کرده.

مشاهده آمار استوری اینستاگرام

در این قسمت می تونید تعداد آدمایی که استوری شما رو مشاهده کرده ان رو ببینین. هم اینکه، می تونین استورری خود رو حذف کرده یا در صفحه اصلی منتشر کرده یا اون رو در گوشی خود ذخیره کنین.

می خواهید دسترسی شخص خاصی رو از استوری خود وردارین؟ کافیه روی عبارت ”X” کنار اسم اون شخص کلیک کنین و اون شخص رو از دیدن استوری های خود محروم کنین. اگه می خواهید استوری خود رو از کاربران خاصی مخفی کنین و در تعداد آدمایی که می تونن به پیام شما جواب بدن محدودیت اعمال کنین، باید به تنظیمات یا Settings پروفایل خود رفته و این گزینه های امنیتی رو به کارگیرید.

ویژگی ها و امکانات استوری اینستاگرام

با وجود اینکه استوری اینستاگرام در آگوست ۲۰۱۶ منتشرشده س، از اون زمان تا الان چندین بروزرسانی واسه این شبکه اجتماعی ارائه شده که در هرکدوم توانایی های جدیدی به این شبکه اضافه شده. بعضی از بروزرسانی های گذشته شامل توانایی های زیر می باشن:

 • مشاهده استوری اینستاگرام در بخش اکسپلورر: در بخش اکسپلور اینستاگرام، کاربران می تونن استوری های جدیدی رو ببینن که به اون ها پیشنهاد شده است.
 • بومرنگ: با اینکه بومرنگ در سال ۲۰۱۵ به عنوان یه توانایی جدید معرفی شد، اینستاگرام هم از این ویژگی در نمایش ویدیوهای خود استفاده می کنه.
 • یادآوری: با به کار گیری این توانایی جدید می تونید در استوری های خود، بقیه کاربران اینستاگرام رو تگ کنین، که به اون ها اطلاع رسانی می شه.
 • استیکر یا برچسب: اینستاگرام در بروزرسانی های خود، برچسب های مختلفی رو منتشر کرده. در نسخه الان اینستاگرام، برچسب های مربوط به مکان جغرافیایی، زمان، وضعیت هوا و تقریباً هر چیزی که لازم داشته باشین، آماده شده.
 • پخش زنده: با به کار گیری این ویژگی می تونید استوری خود رو به صورت زنده منتشر کنین.

منبع: novin.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *