شاید امروز کم و بیش خبر استعفای وزیر ارتباطات رو شنیده باشین. از ساعت های ابتدایی صبح امروز محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بالاترین جایگاه اخبار فضای مجازی و رسانه ای قرار گرفت.

کلی خبرها درباره تلگرام و جلسه اش با رئیس جمهور بود که توضیح اخبار اتفاق افتاده در این مورد به ترتیب وقتی در متن زیر به نوشتن دراومده.

آذری جهرمی پس از بسته شدن تلگرام در صفحه توییتر خود ۵ توییت درباره این موضوع انجام داد؛

توئیت جهرمی درباره فیلترینگ تلگرام

۱_ دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیره؛ هرچند به کار گیری یه نرم افزار متوقف شه. نرم افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، دوباره فعال و در گردش هستش. این خاصیت و لازمه ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطاته.

۲_ فناوری به خودی خود، نه مجرمه نه مفسد و نه منحرف؛ این بشره که با استفاده نادرست از اون، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی رو گسترش می کنه؛ خیلی که در فضای واقعی می کنه که امریست گریزناپذیر و علی حده.

۳_توسعه فناوری هم پیوسته و توقف ناپذیره، چون که مکث در این راه پرجذب و جوش لایتناهی، اونم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعبه و خود تحریمی از دنیای نوین عقب موندگی رو به دنبال داره.

۴_ سیاست گذاری واسه رسانه های نوین و به رسمیت شناختن اون ها در جهت گرامیداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجله که اختلاف کشور با شبکه های اجتماعی رو کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد می شه.

۵_ این وسط نباید از نبود وجود استانداردی جهانی واسه حفظ حاکمیت کشورها در نرم افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضیه که واسه بیشتر کشورها هست. وقتی که مقررات کشورها محترم شمرده نشه، عکس العمل حاکمیت ها چیزی عجیب و غیرمعقول نمی کنه.

همزمان در فضای مجازی خبر استعفای آذری جهرمی هم منتشر شد و این وسط یکی از خبرگزاری ها و یه کانال تلگرامی یه سایت خبری خبر استعفای ایشون رو تایید کردن.

این را هم حتما بخوانید :
استوری اینستاگرام Instagram Stories چیست و چگونه ازآن استفاده نماییم؟

روابط عمومی این وزارتخانه هم در گفت وگو با خبرگزاری ها خبر استعفای وزیر ارتباطات رو این جوری توصیف کرد: این خبر رو نه تأیید می کنم و نه تکذیب.

همین اظهارنظر باعث شدت گرفتن استعفای آذری جهرمی شد و بعضی رسانه ها هم مدعی شدن که ایشون در جلسه ای با رئیس جمهور استعفای خود رو اعلام کرده و قراره پذیرش و یا نبود پذیرش این انصراف از طرف رئیس جمهور مشخص شه.

دقیقا وقتی که موضوع استعفای وزیر ارتباطات مورد توجه فضای مجازی و رسانه ای قرار گرفته بود، روابط عمومی حزب موتلفه خبر دیدار شاخه جونان احزاب اصلاح طلب و اصولگرا با وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه وزیر موافق فیلترینگ تلگرامه رو منتشر کرد، خبرنگار روزنامه شرق هم همین خبر روابط عمومی موتلفه رو به نقل از خبرگزاری تسنیم توییت کرد که وزیر ارتباطات در عکس العمل به این خبر نوشت: این گزارش(روایت موتلقه از دیدارش با احزاب) غلطه.

توئیت روابط عمومی حزب موتلفه درباره فیلرینگ تلگرام

با داغ شدن شایعه استعفای وزیر ارتباطات، آذری جهرمی شخصا وارد موضوع شد و در گفت و گو با یه خبرگزاری دولتی این خبر رو منکر شد و گفت: نباید اعلام نظرات کارشناسی رو انصراف تفسیر کنیم. در مورد فیلترینگ ما بارها اعلام کرده ایم که فیلترینگ تنها راه حل نیس و در مورد چالشهای اون هم نظرات رو دارای دلیل و مستند به مراجع مربوطه اعلام کرده ایم.

دلایل نشون دهنده بروز مشکلاتی در فیلتر تلگرام در روسیه هم هست و ممکنه این جوری مشکلات در ایران هم اتفاق بیفته. در هر حال به نظر می رسد بالاتر از بحث امروز باید سیاستگذاری و قانونگذاری کشور در مورد رسانه های نوین رو سریعتر به نتیجه رساند تا دیگه تماشاگر این جوری رقابت ها نباشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *