فواید یوگا واسه سلامتی چیه 

نکته ای که در مورد یوگا هست اینه که معمولا تمایلی به انجام اون نداریم، اما همیشه پس از انجامش حس خوبی پیدا می کنیم. از روزی که تصمیم گرفتم هر روز یوگا کار کنم، این ورزش واسه من، اثرات مثبت خیلی داشته. انجام حرکات یوگا فواید خیلی واسه سلامتی داره که ما در این مقاله ۸ مورد اونو گلچین کردیم که به گمونم شما رو قانع می کنه اونو امتحان کنین.

۱. یوگا اعتماد به نفس رو تقویت می کنه

بر مبنای نظر مجله «شِیپ» (Shape)، «اعتماد به نفس واسه هر کسی یک امتیاز به حساب میره، به شما احساس خوبی می ده و باعث می شه دور و بریا تون احساس آرامش و اطمینان کنن.»

بعضی از حرکتای یوگا به طور خاص روی اعتماد به نفس شما کار می کنن. وقتی تازه شروع به کار می کنین این حرکات آسون هستن و به ترتیب پیشرفته تر می شن. فراموش نکنین هیچکی از کمی اعتماد به نفس بیشتر ضرر نمی کنه.

۲. هر جایی می تونین یوگا کار کنین

شما هر جایی می تونین تمرین یوگا کنین. با اینکه خوبه که زیرانداز مخصوص به خودمون رو داشته باشیم، به کلاس یوگا بریم یا در خونه مون فضایی آسون واسه این کار داشته باشیم؛ اما بی اینا هم، در هر جایی می تونین یوگا کار کنین. من در یوتیوب ویدئوهایی از کسائی دیده ام که در سفر، محل کار، کنار ساحل و… حرکات یوگا رو انجام میدن. ویدئوهای آموزشی واسه من خیلی مفید بودن، من به کمک اونا حرکات خیلی یاد گرفتم. اما حالا که به اندازه کافی حرکت یاد گرفتیم، میتونم هر جایی تمرین کنم. من احتیاجی به موسیقی، زیرانداز مخصوص یا مربی ندارم.

۳. تنفس درست رو یاد می گیرین

طبق مقاله ای در سایت «یوگا و سلامتی» (health and yoga) یادگیری تنفس به روش یوگا اثرات مثبت ملموسی داره. اثراتی مثل موارد زیر:

  • فشارهای زیاد و طولانی رو در دور قلب و اعضای گوارشی از بین می بره.
  • به بیماران گرفتار به مشکلات تنفسی مثل آسم یا آمفیزم (emphysema) کمک می کنه تا بر نگرانی به دلیل نفس تنگی پیروز شدن چون یوگا ظرفیت ریها رو افزایش می ده.
  • باعثای عصبی مربوط به عروق قلبی رو تقویت می کنه.
  • استرس عصبی و حسی رو به طور زیادی کم می کنه.
  • با افزایش تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن، میزان سم زدایی رو بهتر کنه.
  • با پخش انرژی بین غدد داخلی، سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه.
  • ذهن رو آروم و تعادل ذهنی و جسمی ایجاد می کنه.
INLINE  فواید نوشیدن آب چیه و میزان لازم اون واسه بدن چقدره؟ 

۴. شما رو از حالت بدن تون آگاه می کنه

از زمانی که یوگا کار می کنم، حالت بدنی ام به شکلی قابل توجه بهبود پیدا کرده. حرکات یوگا به من یاد گرفتن با قامتی راست بایستم، طوری که سرم طبق قلب، و قلبم طبق لگن خاصره باشه. حتی هنگامی که نشسته ام اگه حالتی خمیده به خود بگیرم، متوجه میشم و طرز نشستنم رو درست می کنم. نکته ی دیگری که فهمیدم اینه که با اصلاح حالت بدن، نفس ام عمیق تر و پس تنفسم بهتر شده.

۵. یوگا حتما ورزش گرانی نیس

من هیچ وقت واسه یوگا هزینه ای پرداخت نکردم. واسه شروع، یکی از دوستانم زیرانداز یوگایش رو به من داد و پس از یه مدت خواهرم یک زیرانداز به من هدیه داد. من واسه یوگا لباسایی رو که از پیش داشته ام، می پوشم. به جای خاصی نمیرم و معمولا در خونه یوگا کار می کنم. من هیچوقت واسه کلاسای یوگا پولی خرج نکردم. بعضی وقتا در بعضی کلاسای مجانی شرکت کردم. من معمولا همراه با سایت یوگا با آدرین (Yoga With Adriene) پیش میرم. این روزها انبوهی از ویدئوهای آموزشی در دسترس شماس که می تونین از اونا استفاده کنین.

۶. بیشتر درنگ می کنین

با انجام یوگا، یاد می گیرین در لحظه زندگی کنین. زمانی که تازه یوگا رو شروع کردم، کم طاقت بودم و دلم میخواس حرکات رو با عجله انجام بدهم. اینکه منظم زمان رو چک می کردم. همیشه چک می کردم تا ببینم چقدر از ویدئو باقی مونده. با ادامه تمرینات یوگا، یاد گرفتم که ذهنم رو آروم و بر حرکت و تنفسم تمرکز کنم. بعضی وقتا بی انجام هیچ حرکتی تنها بر تنفس تمرکز می کنم. توانایی آروم کردن ذهن و در اون واحد بر یک چیز تمرکز کردن، در تموم ابعاد زندگی ام مفید بوده.

INLINE  فواید ویتامین C واسه بدن و مشکلات کمبود اون

۷. لاغر و قوی تر میشید

از همون شروع یوگا فهمیدم در بیشتر حرکات از وزن خودِ شخص به عنوان وزنه و مقاومت استفاده می شه. مثلا در پلانک یا حرکت سگِ سرپایین، شما باید وزن بدن تون رو تحمل کنین. انجام این حرکات با تمرینات بیشتر واسه من آسون تر شد چون من قوی تر می شدم. لاغرتر شده ام و لباس ام کمی گشاد شدن. به گفته مجله سلامت (Health)، اگه به دنبال لاغر شدن و داشتن ظاهری قشنگ هستین، سریع ترین روش، انجام منظم حرکات یوگاه.

۸. یوگا استرس رو از بین می بره

طبق نظر مجله «پریوِنشِن» (Prevention )، در دوره گذار، مثل زمان تعطیلات، یا هر زمانی که شرایط زندگی کمی پیچیدهه، تمرینات کوتاه یوگا (حتی به اندازه ۱۰ دقیقه، اگه بیشتر از این وقت ندارین) باعث کاهش نا آرومی می شن.

من طبق ی تجربه شخصی ام تأیید می کنم که یوگا استرس رو کم می کنه.در مورد من، آثار استرس معمولا در شونِه ام خود رو نشون میدن و با تعجب تموم، بعد از تنها یک حرکت یوگا، شونِه ام آروم می گیرن و از نظر ذهنی سبک تر و از نظر فیزیکی رهاتر میشم.

به دلایل مختلف، یوگا ورزش فوق العاده ایه و امتیازات اون خیلی بیشتر از اون چیزیه که در این فهرست اشاره شد. اگه تا به حال سراغ یوگا نرفته اید، خواهش می کنم اونو امتحان کنین. حتی تمرینایی به مدت تنها ۱۰ دقیقه هم اثرگذارند. اگه پیش از این یوگا کار کردین، سعی کنین اونو به طور پیوسته و منظم ادامه بدین. مطمئن باشین اثرات مثبت یوگا ارزش صرف وقت و سعی رو داره.

برگرفته از: lifehack.org

Related articles

فوبیا چیه؛ آشنایی با شکل های مختلف مشکل ترس و راههای درمان اون

فوبیا چیه؟ فوبیا یا ترس، یه جور واکنش ترس شدید، بیمارگونه و غیرمنطقیه. اگه دچار فوبیا باشین، موقع روبه روشدن با منبع ترس خود، دچار احساس ترس شدیدی میشید. این احساس ممکنه در مورد بعضی جایا، موقعیتا، اشیا و جانوران به وجود بیاد. برخلاف مشکل استرس گسترده، مشکل ترس یا فوبیا تنها در زمان تماس […]

Learn More

فولیک اسید؛ ۱۷ ماده غذایی واسه پیشگیری از سرطان و مشکل عضو نوزاد 

  لایل خیلی واسه این هست که چرا دریافت مقدار مناسبی فولیک اسید واسه بدن اهمیت زیادی داره. شاید مهم ترینِ این دلایل رشد و بازسازی سلولی باشه. در تحقیقات گذشته، از فولیک اسید به عنوان یک «ریزمغذی خوشمزه » نام برده شده که به زیادی در دسترسه و ثابت شده که کمبود اون می […]

Learn More

فوبیا چیه؛ آشنایی با شکل های مختلف مشکل ترس و راههای درمان اون

  ارک پارکر «Mark Parker»، مدیر نایکی، دو سال پیش به وسیله سایت «fastcompany» به عنوان خلاق ترین مدیر دنیا شناخته شد. کدوم یک از مدیرهای دنیا اجناس شون رو طبق راحتی مشتری طراحی می کنن و این قدر پایبند هستن؟ کدوم شون با هنرمندان خیابانی ملاقات می کنن، نه واسه اینکه خودشون لذت ببرن؛ […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید