فواید کتاب؛ ۱۴ فایده منحصربه فرد کتابخوانی 

همه ما با اون یار مهربون کم وبیش آشنا هستیم، اما در دنیای اینترنت و رسانه های مختلفی که خیلی آسون دردسترس همه قرار دارن، لذت غرق شدن در صفحات یک کتاب خوب، خیلی آسون فراموش شده. با وجود اینکه سرانه مطالعه خیلی پایینه و با گسترش شبکه های مجازی، این سرانه روزبه روز کمتر هم می شه، کتاب خوندن چیزی بالاتر از یک سرگرمی آسون یا یک تکلیف درسیه. باور کنین یا نه، فواید کتاب بیشتر از اون چیزیه که فکرش رو می کنین. همراه ما باشین، می خواهیم درباره فواید کتاب و کتابخوانی مطالبی بیاموزیم.

الان، مطالعه ما به خوندن آخرین پستای فیس بوک و توئیتر محدود شده. خیلی از ما، آخرین باری رو که کتاب خوندیم، به یاد نمی آوریم. اما باید بدونین که مطالعه روزانه فواید خیلی زیادی داره که ما با ترک مطالعه، از امتیازات فوق العاده اون بی بهره می مانیم.

یکی از تحقیقات گذشته درمورد مطالعه نشون داده که لذت بردن از خوندن آثار ادبی، توانایی خوندن ذهن رو در افراد افزایش می ده. نتایج این تحقیقات که در مجله Science منتشر شده، نشون می ده که خوندن آثار ادبی، مهارتی رو فرد می پروراند که با عنوان «تئوری ذهن» شناخته می شه. این مهارت یعنی توانایی خوندن افکار و احساسات بقیه.

۱. افزایش آرامش و کاهش استرس

اگه در زندگی روزمره استرس زیادی رو تجربه می کنین، کتاب بخونین. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۹ در دانشگاه ساسکس (Sussex) نشون داد که مطالعه کردن، مؤثرترین روش واسه مقابله با استرسه. کتاب خوندن حتی از فعالیتای محبوبی مثل گوش دادن به موسیقی، لذت بردن از یک فنجون چای یا قهوه و قدم زدن، در حفظ آرامش هنگام روبرو شدن با مشکلات و مقابله با استرس خیلی مؤثرتره.

نتایج این تحقیقات با آزمایش ضربان قلب و نا آرومیای عضلانی بررسی شده بود. شرکت کنندگان در این پروژه تحقیقاتی تنها ۶ دقیقه بعد از شروع به خوندن و ورق زدن کتاب، آرامش رو احساس می کردن.

یکی از محققان این پروژه، دکتر دیوید لویس (David Lewis) در گفت و گو با تلگراف اعلام کرد:

«فرقی نمی کنه که چه کتابی رو واسه خوندن انتخاب کنین، زمانی که غرق در ماجرا و موضوع کتاب میشید، از دنیای نگرانیا و استرسای روزمره فاصله می گیرین و زمانی رو واسه کشف تخیلات و دنیای نویسنده صرف می کنین.»

فرقی نمی کنه که چقدر یا چرا استرس دارین. غرق شدن در دنیای یک کتاب خوب، حال و هوای شما رو عوض می کنه. یک رمان خوب شما رو به دنیای دیگری می بره و یک مقاله درگیرکننده و جذاب، حواس شما رو از مشکلات و ناراحتیای فعلی تون پرت می کنه و موجب آرامش می شه.

۲. تقویت ذهن و حفاظت از اون

طبق تحقیقاتی که در مجله آنلاین نورولوژی (Neurology) منتشر شده، خوندن کتاب در تموم طول عمر باعث می شه که مغز در سنای پیری، توانایی خود رو حفظ کنه. این تحقیق روی ۲۹۴ شرکت کننده ای انجام شده بود که همه در میانگین سنی ۸۹ سال از دنیا رفتند. نتایج تحقیقات ثابت کرد روند کاهش قدرت حافظه ی کسائی که در طول عمر خود فعالیتای تحریک کننده ی ذهن مثل کتاب خوندن رو به طور منظم انجام می دادن، خیلی کمتر از کسانیه که اینجور فعالیتایی رو در برنامه روزانه خود نگنجانده بودن.

این تحقیقات نشون داد کسائی که در طول زندگی خود فعالیت ذهنی داشتن، ۳۲ درصد کمتر از بقیه با مشکلات ذهنی در زمان پیری روبرو می شن. سرعت کاهش توانایی مغز و حافظه در کسائی که فعالیت ذهنی ندارن، ۴۸ درصد بیشتره.

یکی از محققان این پروژه به نام رابرت ویلسون (Robert. S. Wilson) از مرکز پزشکی دانشگاه راش (Rush University) شیکاگو در مطلبی عنوان کرد:

«تحقیقات ما نشون داده که به کار گرفتن مغز از راه فعالیتای ذهنی در تموم طول زندگی از کودکی تا زمان پیری، واسه سلامت مغز در زمان پیری خیلی ضروریه. با توجه به این مطلب، ما نباید اثر کارهای روزمره مثل خوندن و نوشتن رو بر خود، فرزندان و والدین مون، ندیده بگیریم.»

۳. تحریک ذهنی و پیشگیری از فراموشی

تحقیقات نشون داده که تحریک ذهن و فعال نگه داشتن اون با تکنیکای تقویت حافظه، روند دچار شدن به فراموشی و نابودی عقل در سنای بالا رو کنه می کنه یا حتی از اون پیشگیری می کنه. فعال نگه داشتن مغز مانع کاهش قدرت اون می شه. مغز هم مثل بقیه عضلات بدن واسه اینکه سالم و قوی بمونه نیاز به تمرین داره. علاوه بر کتاب خوندن، درست کردن پازل، بازیای کامپیوتری و بازیای فکری مثل شطرنج، اثرات مثبت خود رو در تحریک ذهن ثابت کردن.

طبق تحقیقات منتشرشده در مجله علمی PNAS در سال ۲۰۰۱، بزرگسالانی که فعالیتای درگیرکننده ی مغز مثل کتاب خوندن و حل معما انجام میدن، کمتر به مریضی فراموشی گرفتار می شن. البته محققان، این رابطه رو رابطه ترتیب میدونن نه دلیل و معلول.

در توضیح این تحقیقات اومده:

«این نتایج به خاطر این به دست اومده که نبود فعالیت مغز یکی از عوامل ایجاد فراموشی یا درخشش اثرات مخفی این بیماریه.»

INLINE  فولیک اسید؛ ۱۷ ماده غذایی واسه پیشگیری از سرطان و مشکل عضو نوزاد 

دکتر رابرت فریدلند (Robert P. Friedland) از محققان این پروژه در گزارش به USA Today اعلام کرده:

«مغز هم عضوی مثل بقیه اعضای بدنه و با توجه به استفاده ای که از اون می شه، پیر و فرسوده میشه. همونجوریکه فعالیتای فیزیکی باعث قوی تر شدن قلب، عضلات و استخوان بندی می شه، فعالیتای ذهنی هم مغز رو در برابر مریضیای مربوطه، مقاوم می کنه.»

۴. داشتن خواب آسون

خیلی از کارشناسانِ مشکلات خواب، پیشنهاد می کنن که یک برنامه روزانه واسه کاهش استرس و آماده شدن واسه خواب در نظر بگیریم و کتاب خوندن یکی از بهترین روش ها واسه مقابله با مشکلات خوابه. لامپای پرنور و نور پخش شده از وسایل الکترونیکی این پیام رو به مغز می فرستند که زمان بیداریه و موقع خواب فرا نرسیده. پس به جای خوندن پی دی اف در لپ تاپ، کتابی رو زیر نور ملایم بخونین تا در کمتر از ۳۰ ثانیه به خواب برید.

۵. افزایش همدلی

همدلی یا هم احساسی درک احساس و فهم تجربه حسی بقیه که با گذاشتن خود در جایگاه اونا حاصل می شه. طبق تحقیقات منتشرشده در مجله PLOS ONE، غرق شدن در داستانا و افسانها، می تونه همدلی و هم احساسی رو در فرد تقویت کنه. این تحقیقات به شکل دو آزمایش انجام گرفت و نتایج اون نشون داد کسائی که تحت اثر یک کتاب قرار گرفته بودن، همدلی بیشتری نسبت به بقیه احساس می کردن.

محققان این پروژه در گزارشای خود اعلام کردن:

«نتایج به دست اومده از دو مطالعه تجربی نشون داد که پس از یک هفته خوندن داستانای تخیلی نویسندگانی مثل آرتور کانن دویل (Arthur Conan Doyle) یا ژوزه ساراماگو (José Saramago)، مهارتای هم احساسی در افراد به شکل چشم گیری زیاد شده.

۶. مقابله با افسردگی با مطالعه کتابای خودیاری

مطالعه کتابای خودیاری یا Self-help می تونه نقش مؤثری در بهبود زندگی افراد داشته باشه. یک تحقیق در مجله PLOS ONE منتشر شده که نشون می ده خوندن کتابای خودیاری یا کتاب درمانی، همراه با جلسات حمایتی که نحوه ی استفاده از کتابا رو توضیح می بده، پس از یک سال موجب کاهش سطح افسردگی می شه.

کریستوفر ویلیامز (Christopher Williams) از دانشگاه گلاسکو درمورد این تحقیقات به بی بی سی اعلام کرد:

«ما در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدیم که مطالعه اینجور کتابایی، اثرات بالینی زیادی در روند بهبود افسردگی داره و یافتهامون خیلی دلگرم کننده هستن. افسردگی باعث تضعیف انگیزه ی افراد می شه و این باور رو ایجاد می کنه که تغییر واسه اینجور افرادی غیرممکنه.»

کتابای خودیاری حتی در موارد افسردگیای زیاد هم می تونن مفید واقع شن. طبق بررسیای انجام شده به وسیله دانشگاه منچستر که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده، افرادی که دچار افسردگیای شدید هستن به اندازه افرادی که افسردگی کمتری دارن، می تونن از فواید مطالعه کتابای خودیاری و سایتای تعاملی بهره مند شن.

۷. افزایش آگاهی

هر چیزی که می خونین، اطلاعات جدیدی به اندوختهای قبلی خود اضافه می کنین. این اطلاعات، هر چند کوچیک، مطمئنا روزی به کارتون بین. هرچه علم و آگاهی بیشتری داشته باشین، واسه شکست دادن رقابتای زندگی آماده تر هستین.

خودتون رو در شرایط سختی تصور کنین. فراموش نکنین هر چیزی که دارین مثل پول، کار و حتی سلامتی ممکنه روزی از دست تون برود، اما علم و آگاهی و مهارتای شماس که همیشه با شما می مونه.

۸. گسترش دایره ی لغات

این مورد هم در تناسب با موردی که قبلا اشاره کردیم قرار داره. هرچه بیشتر کتاب بخونین با کلمات جدیدتر و بیشتری روبرو میشید و ناخودآگاه از اونا بیشتر در مکالمات روزمره ی خود استفاده می کنین. داشتن فن بیان و بلاغت در گفتار، در موردای حرفه ای و شغلی کمک خیلی بزرگی به شما می کنن. اینکه بدونین می تونین در سطح بالا و با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کنین، عزت نفس شما رو افزایش می ده.

در مسائل مربوط به شغل و حرفه تون هم اگه فردی اهل مطالعه و دارای فن بیان عالی باشین و درمورد موضوعات مختلف آگاهی نسبی داشته باشین، امکان افزایش رتبه کاری شما بیشتر و سریع تر فراهم می شه. در مقابل، کسائی که دامنه ی لغات محدودی دارن و اطلاعات کمی از پیشرفتای علمی و وقایع روز دارن، فرصت افزایش رتبه کاری رو از خود می گیرن.

خوندن کتاب واسه یادگیری بهتر زبونای جدید هم خیلی لازم و مهمه. زبون آموزی که با کلمات بیشتری در محتواهای مختلف درگیر باشه، دامنه ی لغات وسیع تری داره و در خوندن و نوشتن فصیح تره.

۹. تقویت حافظه

زمانی که کتابی رو می خونین، باید یه سری از کاراکترها، پیش زمینه اونا، آمال و آرزوها، سرگذشت و اختلافات جزئی اونا رو به خاطر بسپارید. تموم فاکتورهای فرعی رو که بر روند داستان و کتاب تأثیرگذار هستن، باید تو ذهن داشته باشین. همونجوریکه می ببینن، واسه اینکه بتونین یک کتاب و داستان رو دنبال کنین باید چیزای زیادی رو به خاطر بسپارید اما مغز یک عضو شگفت انگیزه و خیلی آسون این اطلاعات رو حفظ می کنه. نکته ی شگفت انگیزی که درمورد کارکرد مغز هست اینه که هر بار که شما مطلب جدیدی رو به ذهن می سپارید، مغز، سیناپسا یا مسیرهای عصبی جدیدی می سازه و مسیرهای قبلی رو تقویت می کنه. این روند به تقویت حافظه ی کوتاه مدت و ثبات ایجاد و خو کمک می کنه.

INLINE  فواید موسیقی واسه ذهن و جسم؛ نگاهی به ۱۰ فایده شگفت انگیز درمانی اون

۱۰. تقویت مهارت تفکر تحلیلی

تابه حال واسه تون پیش اومده که یک داستان معمایی و مرموز خونده باشین و پیش از تموم شدن کتاب، معمای داستان رو حل کرده باشین؟ اگه این مورد رو تجربه کردین به این معناست که تونسته اید با کنار هم گذاشتن اطلاعات و جزئیات موجود در داستان و دسته بندی اونا، تفکر انتقادی و تحلیلی رو به کار بگیرین و معما رو حل کنین.

این توانایی در بررسی جزئیات واسه نقد داستان هم به کارتون میاد. می تونین مشخص کنین که یک اثر خوب به رشته تحریر در اومده؟ شخصیتای داستان به دقت پرداخته شدن؟ خط کلی داستان، منطقی و درست پیش میره؟ و سؤالایی مثل این.

اگه فرصتی پیش بیاد تا درمورد یک کتاب با بقیه بحث و گفت وگو کنین، می تونین به روشنی نظرات خود رو بگید چون که واسه درک بهتر تموم جنبه های درگیر در کتاب، زمان صرف کردین.

۱۱. افزایش تمرکز

ما روزانه با رسانه های زیادی روبه رو هستیم و اینترنت توجه ما رو به هزاران جنبه ی مختلف جلب می کنه. ما هر روز در اون واحد چندین کار رو با هم انجام میدیم. در یک بازه ی زمانی پنج دقیقه ای ممکنه هم کار خود رو بکنیم، هم ایمیل هامون رو چک کنیم، هم از راه نرم افزارهای جورواجور با دو نفر دیگر هم زمان چت کنیم. یک نگاه مون به توئیتره و یک نگاه مون به اخطار اسمارت فون و با همکاران خود هم رفت و امد داریم. این رفتار باعث افزایش استرس و کاهش استفاده می شه.

زمانی که کتاب می خونین، تموم توجه شما متمرکز داستان می شه، دنیای دور رو فراموش می کنین و در جزئیات داستان غرق میشید. واسه اینکه اثرات شگفت آور مطالعه بر افزایش تمرکز رو مشاهده کنین، هر روز قبل از شروع به کار، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کتاب بخونین. مثلا در راه و زمانی که سوار مترو هستین تا به محل کار برسین، واسه مطالعه وقت بذارین. خواهید دید که با مطالعه، در محیط کار تمرکز بیشتری دارین.

۱۲. بهبود مهارت نوشتن

این مورد رابطه مستقیمی با افزایش دامنه ی لغات داره. خوندن آثار خوب و مهم اثر زیادی بر توانایی نوشتن داره. تجربه وزن کلام، روانی بیان و سبک نوشتاری نویسندهای مختلف، بر سبک نوشتن ما اثر می ذاره. همونجوریکه موسیقی دانا بر همدیگه اثر می ذارن و از هم اثر قبول می کنن و نقاشان از تکنیکای استادان قبل از خود الگو می گیرن، نویسندگان هم با خوندن آثار بقیه، یاد می گیرن که چه جوری افکار خود رو به شکل نثر به رشته تحریر درآورند.

۱۳. آرامش خاطر

علاوه بر اینکه خوندن کتاب خوب موجب آرامش فرد می شه، موضوعی که درمورد اون مطالعه می کنین هم می تونه آرامش خاطر رو واسه شما به ارمغان بیاره. مثلا خوندن متنای الهی می تونه فشار خون رو کاهش بده و احساس آرامش رو در فرد بسازه. تحقیقات نشون داده که کتابایی با موضوع خودیاری، به بهتر شدن کسائی که مشکلات خلقی و مریضیای روانی کم دارن کمک می کنه.

۱۴. مطالعه، یک سرگرمی رایگان واسه زندگی باکیفیت تر

خیلی از ما دوست داریم خودمون کتاب بخریم، واسه اون حاشیه نویسی کنیم و صفحات موردعلاقه ی خود رو مشخص کنیم تا در مراجعات بعدی به اونا دسترسی داشته باشیم. اما این روزها خرید کتاب ممکنه خیلی گران تموم شه و ما نتونیم تموم کتابای مورد علاقه مون رو بخریم. واسه اینکه یک سرگرمی ارزون و حتی رایگان داشته باشین، به کتابخونه ی محله ی خود سر بزنین و از هزاران کتابی که در کتابخونه هست به رایگان یا با پرداخت هزینه خیلی کمی استفاده کنین.

کتابخونها معمولا در هر موضوعی که فکر کنین کتاب دارن و از آنجایی که هر از چندگاهی کتاب جدید به مجموعه خود اضافه می کنن یا با بقیه کتابخونها، کتاب مبادله می کنن، همیشه منابع جدید واسه خوندن در اختیارتون قرار داره.

اگه در نزدیکی شما کتابخونه نیس یا واسه رفتن به کتابخونه به دلایل مختلف، مشکل دارین می تونین از منبع وسیع کتابای الکترونیکی استفاده کنین. این کتابا رو می تونین از راه کتابخوانای الکترونیکی، تبلت یا حتی کامپیوتر بخونین. هزاران منبع رایگان در سراسر اینترنت هست که از اونا می تونین کتابای رایگان دانلود کنین.

هر سلیقه ای که داشته باشین، کتابی هست که توجه شما رو جلب کنه. با توجه به علاقه خود یک زمینه رو انتخاب کنین و مطالعه رو از اون شروع کنین؛ ادبیات سنتی، شعر، مجلات مد، بیوگرافی، کتابای مذهبی، کتابای خودیاری، ادبیات خیابانی، رمانای عاشقانه و هر موضوعی که توجه تون رو جلب می کنه.

شروع کنین، کتابی در دست بگیرین و دنیای جدیدی رو تجربه کنین.

برگرفته از: lifehack huffingtonpost

 


Related articles

فواید ویتامین C واسه بدن و مشکلات کمبود اون

ویتامین C ویتامینی محلول در آبه که نقش مهمی در حفظ سلامتی بدن برعهده داره و مثل یک آنتی اکسیدان عمل می کنه. شما باید به طور روزانه غذاهای شامل ویتامین سی استفاده کنین تا از این راه این ویتامین موردنیاز بدن تون رو تأمین کنین. با ما باشین تا در این مقاله بیشتر با […]

Learn More

فواید یوگا واسه سلامتی چیه 

نکته ای که در مورد یوگا هست اینه که معمولا تمایلی به انجام اون نداریم، اما همیشه پس از انجامش حس خوبی پیدا می کنیم. از روزی که تصمیم گرفتم هر روز یوگا کار کنم، این ورزش واسه من، اثرات مثبت خیلی داشته. انجام حرکات یوگا فواید خیلی واسه سلامتی داره که ما در این […]

Learn More

فواید نوشیدن آب چیه و میزان لازم اون واسه بدن چقدره؟ 

شاید تا به حال شنیده باشین که آب در بدن معجزه می کنه و مصرفِ زیاد آب، موجب دفع سموم از بدن می شه و امتیازات بی تعدادی داره. البته نمیشه این حقیقت رو رد کرد که نوشیدن آب واسه سلامتی ما ضروریه، ولی میزان دقیق آبی که باید به طور روزانه مصرف کنیم چقدره […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید