اپل رو بیشتر به خاطر توجه خاص اش به جزئیات می شناسن و این ویژگیه که در بیشتر موارد، اجناس شرکت یاد شده رو از دیگر رقبایش جدا می کنه.

بعضی از این ویژگیا بی انتها به درد بخور واقع می شن و به کار گیری اجناس اپل رو در نظر کاربران لذت بخش می کنن در حالی که یه سریای دیگه از این خصوصیات فقط جنبه زیبایی دارن و کارایی خاصی براشون تعریف نمی شه.

جدای از ارزشی که همه این جزئیات و خصوصیات ریز به تجربه کاربری استفاده کنندگان از اجناس اپل اضافه می کنن، شاید براتون باحال باشه اگه بدونین که از زمان طراحی تا ساخت این اجناس چه یه وقتی زمان میبره.

در این بخش شما رو با جزئیاتی آشنا می کنیم که در اجناس اپل توجه خاصی به اونا شده. با سایت ما همراه باشین.

لامپ اسلیپ «تنفس کننده»

اپل پتنتی داره که تاریخ ثبت اون به سال ۲۰۰۲ میلادی برمیگرده و انگار بیان کننده ال ای دی تنفس کننده واسه وضعیت مربوط می شه. در این پتنت از یه «افکت چشمک زن واسه بیان کننده وضعیت اسلیپ یاد شده که ریتم تنفس آدم رو تقلید می کنه» و از نظر روانشناختی می تونه واسه کاربر بسیار جذاب باشه.

فن هوشمندی که گوش میده

در دستگاه های مک جدید، اگه تصمیم بگیرین که از توانایی ارائه فرامین صوتی استفاده کنین سرعت فن داخلی به صورت خودکار کم می شه تا دستگاه بهتر بتونه صدای شما رو بشنوه.

عبور نور از نقشه ها

اگه در اپلیکیشن نقشه های اپل، نمای ماهواره ای رو انتخاب کنین یا اینکه تصویر رو کوچیک نمایی کنین، می تونین حرکت در لحظه نور خورشید روی سیاره زمین رو رویت کنین.

کپس لاک هوشمند

در مک بوک ایرها (و همه مک بوک پروهای جدید) واسه جلوگیری از روشن شدن تصادفی دکمه کپس لاک در بین تایپ، اپل تدابیری رو فکر کرده که فقط با نگه داشتن دراز مدت این دکمه بتونین اونو فعال کنین.

گلای در حال شکوفایی روی اپل واچ

وال پیپرهای متحرک اپل واچ از راه کامپیوتر تولید نمی شن بلکه عکسایی واقعی هستن. شرکت سازنده این محصول صدها ساعت زمان رو صرف فیلمبرداری از غنچهای در حال باز شدن کرده تا واچ فیس متحرک خود واسه اپل واچ رو بسازه.

الن دای، مدیر طراحی اینترفیس اپل در این رابطه به Wired گفت: فکر می کنم طولانی ترین مدت زمان صرف شده واسه ساخت این واچ فیسا ۲۸۵ ساعت بود و همه با هم ۲۴ هزار عدد عکس هم در جریان اون گرفته شد.

فیو آیکون

اپل واسه ذخیره سازی وبسایتای دلخواه کاربرانش یه آیکون بوکمارک یا همون فیو آیکون به شکل سیب داشت و تا قبل اینکه این آیکون رو از جدیدترین نسخه های سافاری حذف کنه، در سالروز مرگ استیو جابز، این سیب به صورت نصفه به نمایش در می اومد.

آهنرباهای مخفی

قبل اینکه اهالی کوپرتینو دوربینای آی سایت خود رو با دستگاه های مک کامل سازی کنن، مدلای قدیمی آی مک دارای یه جور آهنربای مخفی بودن که درست در مرکز حاشیه پیرامونی اون قرار داشت. این آهنربا دوربین رو درست در راس کامپیوتر نگه می داشت. علاوه بر این، آهنربایی که در حاشیه بغل دستی آی مک قرار داشت هم ریموت کنترل دستگاه رو سر جاش نگه می داشت.

نوری که راهنمایی تون می کنه

پس از اینکه کاربران آیفون به کشیدن دکمه واسه قفل گشایی دستگاه عادت کردن، اپل دکمه بیان کننده و ریل لغزنده اونو حذف کرد و با وجود اینکه نسخه جدید این دکمه ساده تر گردید، اپل بازم واسه راهنمای کاربران جدید خود به خاطر حرکت دادن دکمه از چپ به راست، دستورالعملای متنی دستگاه رو طوری طراحی کرده که نور اون از چپ به راست کم و زیاد می شن.

به چه دلیل بعضی وقتا فقط دکمه جواب دهی یا رد تماس دیده می شه

اگه از کاربران آیفون هستین حتما فهمیدین که بعضی وقتا در زمان دریافت تماس فقط دکمه پذیرش و رد اون رو می بینین. در بعضی موارد هم تنها یه اسلایدر واسه شما نشون داده می شه که این موضوع یه دلیل داره؛ دستگاه تنها وقتی اسلایدر رو براتون نشون میده که آیفون شما قفل شده باشه، اینطوری در عین حالا که می تونین موبایل خود رو قفل گشایی کنین میتونین که به تماس ورودی هم جواب بدین.

صدای HF مخفی

اپل واسه افراد حرفه ای متخصص در بخش صدا و تصویر که از آداپتورهای اپتیکال استفاده می کنن، یه جور رابط تی اون اس لینک HF رو در نظر گرفته که به محض اتصال آداپتورهای اپتیکال به اون، مک بوک پرو به صورت خودکار به رابط تی اون اس لینک تغییر وضعیت میده تا صدا رو با بالاترین کیفیت ممکن تولید کنه.

این را هم حتما بخوانید :
مروری بر زندگی و کشفیات گالیله ؛ فیلسوف و ریاضیدان ایتالیایی [بخش اول]

مد «مزاحم نشید»

وقتی که وضعیت موسوم به «مزاحم نشید» یا «Do Not Disturb» آیفون خود رو فعال کنین، یه ماه نیمه در راس نمایشگر شما ظاهر می شه. این توانایی به خودی خود خیلی هم خیلی مهم نیس اما وقتی که در بخش تنظیمات این توانایی رو فعال و غیر فعال کنین، ماه به شکلی آهسته حذف شده و دوباره رویت می شه و اینطور به نظر میاد که دچار کسوف شده.

تنظیم صدا و روشنایی تصویر

وقتی که با به کار گیری کنترل سنتر آیفون، روشنایی یا صدای موبایل خود رو با به کار گیری نوار لغزنده تنظیم کنین، اگه با کمی فشار اونو به سمت مورد نظرتون پرتاب کنین، حتی اگه دست شما دیگه روی اون قرار نداشته باشه، لغزنده به حرکت خود ادامه میده و به شکلی به طور کامل طبیعی متوقف می شه.

سهولت تغییر بندهای اپل واچ

حدودا یه سال زمان برد که جانی آیو فهمید باید بندهایی رو واسه اپل واچ طراحی کنه که به بدنه دستگاه چفت می شن. اینطوری تغییر بندها واسه کاربران ساده تر می شه و تنها کاری که واسه این منظور باید انجام بدین اینه که واسه جدا کردن بندها از بدنه، اندازه مناسبی از فشار رو به محل اتصال اونا وارد کنین. از طرف دیگه به وسیله یا لوازم خاصی واسه تعویض بندها نیاز دارین و این مشکلیه که دیگه ساعتای هوشمند جلوی روشون قرار گرفته.

باز شدن با یه انگشت

اپل لپ تاپ هاش رو به شکلی طراحی کرده که فقط با یه انگشت قابل باز کردن هستن و این ویژگی هم به لطف شیار خاصیه که درست روبروی تاچ پد دستگاه قرار داره.

عروس دریایی شناور در اپل واچ

اپل واسه طراحی واچ فیس عروس دریایی که از قبل روی ساعت هوشمند اون بارگذاری شده سختی و سختی زیادی رو به جون خرید. پس زمینه این عروس دریایی هم مثل غنچهای در حال شکوفا شدن از تعداد زیادی عکس تشکیل شده که اونا هم به وسیله کامپیوتر ایجاد نشده ان. در واقع اپل تانکری رو در استودیوی خود درست کرد و با اندازه ۳۰۰ فریم بر ثانیه از موجوداتی که درون اون تانکر قرار داده بود عکس  ورداری کرد تا تونست این واچ فیس قشنگتر رو بسازه.

دکمه «Store» پیش گو

در گذشته اگه از راه اپلیکیشن موزیک آیفون، آهنگی رو می نواختید و از راه دکمه های منو به عقب باز می گشتید، مشکلات بسیار زیاد ای واسه شما پیش می اومد و معمولا اگه تصمیم می گرفتید که آپشن Now Playing رو به Artists تغییر بدین تصادفا دست شما روی دکمه استور قرار می گرفت که به موجب اون پنجره آیتونز براتون گشوده می شد.

اپل حالا تدابیری فکر کرده که با یه بار اشاره روی دکمه Store پنجره آیتونز به اشتباه براتون باز نشه.

بازتابای مجازی

در iOS 6، اپل گزینه ای به نام «بازتابا یا Reflections» مجازی رو در نظر گرفته که به لطف اون، با حرکت دادن بدنه آیفون به دو طرف، نوار لغزنده مربوط به تنظیم سطح روشنایی و صدای آیفون هم کمی تغییر پیدا میکنه و این تصور تو ذهن فرد ایجاد می شه که به خاطر گرانش دچار این تغییر شدن.

سازماندهی اثر انگشت

اضافه کردن یا حذف کردن یه اثر انگشت به سوابق Touch ID کاری بسیار ساده س! و وقتی که انگشت فرد مورد نظر خود رو روی دکمه هوم آیفون قرار می دید، اگه اون اثر انگشت قبلا در داخل دستگاه ذخیره شده باشه، به صورت روشن شده براتون نشون داده می شه.

اگه پس از شستن دست هاتون، دوش گرفتن یا مرطوب شدن دستتون بر اثر برخورد قطرات باران فهمیدین که آیفون اون رو تشخیص نمی ده می تونین اثر انگشت دست خیس خود رو هم به دیتابیس دستگاه اضافه کنین تا این مشکل از بین بره.

قفل گشایی اپلیکیشن دوربین

در iOS 7 کاربران می تونن با کشیدن آیکون دوربین به سمت بالا در صفحه لاک، اپلیکیشن اونو باز کنن و با کشیدن اون به سمت پایین هم اپ رو به حالت اولیش باز گردونن.

واچ فیس ستاره شناسی اپل واچ

اپل واچ یه واچ فیس قشنگتر و همراه با جزئیات دیگه به نام Astronomy داره. در زمان به کار گیری این واچ فیس می تونین به انتخاب خود، خورشید، زمین، یا حتی بقیه سیارات در منظومه خورشیدی رو به عنوان وال پیپر ساعت هوشمندتون داشته باشین.

به چه دلیل اینطور به نظر میاد که صفحه اپل واچ هیچ مرزی نداره

اگه از دارندگان اپل واچ هستین حتما فهمیدین که نمایشگر این دستگاه طوری ساخته شده که گویی هیچ مرزی نداره. گلا، عروسای دریایی و پروانه هایی که به عنوان واچ فیس این ساعت مشاهده می کنین به شکلی هستن که گویی در صفحه شناور شدن.

اما این ویژگی تصادفی نیس و جانی آیو مدیر ارشد واحد طراحی اپل اعلام کرده که نمایشگر اپل واچ در قیاس با صفحه نمایش آیفون، رنگ مشکی تیره تری داره که می تونه اینجور اثری رو ایجاد کنه. اینطوری محو کردن خطوط در جایی که مرز نمایشگر تموم می شه، راحت تر میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *