ژاپن با ۳ خط مترو، پیشرو لیست ۱۰ تایی خطرناک ترین خطوط مترو دنیاس. لیستی که در اون نام سریع ترین و پرطرفدار ترین خطوط مترو جهان هم دیده میشه.

به گزارش آلامتو به نقل از : شرکت بیمه اتکایی سوئیس (Swiss Re) آخرین رده بندی خود رو در مورد خطرناک ترین متروهای جهان اعلام کرد.

در این رده بندی، مترو توکیو- یوکوهاما در ژاپن بالاترین جایگاه رو به خود اختصاص داده و پس از اون مترو مانیل (پایتخت فیلیپین) به دلیل خطر زلزله و طوفان، در جایگاه دوم قرار گرفته.

انتخاب مترو توکیو- یوکوهاما، به عنوان خطرناک ترین مترو جهان در این رده بندی، به دلیل خطر زلزله، بادهای موسمی، طغیان رودخانه‎ها و هم اینکه سونامیه.

نکته باحال در این گزارش، افزایش ساکنان شهرنشین در دنیاست که واسه اولین بار، از روستانشینان زمین پیشی گرفتن. شرکت سوئیسی  جفت و جور کننده این گزارش که در شهر زوریخ مستقره، در گزارش خود آورده: «واسه اولین بار در تاریخ بشری، ساکنین شهری بیشتر از دهاتی هستن.» و خاطر نشون می‎کنه خیلی از شهرها روی خطی قرار دارن که خطر سیل، طوفان، زلزله و دیگه بلایای طبیعی واسه اونا هست.

برابر این گزارش، افزایش جمعیت شهرنشین و به دنبال ان پیشرفت زیرساختا واسه رفاه زندگی مردم، همزمان باعث ایجاد خطر واسه اونا هم شده: «تازگی این شهرها، عامل اصلی پیشرفت اقتصادیه. با این حال، افزایش تمرکز انسانی، سرمایه‎ها و زیرساخت‎ها به این معناست که خطر خسارت دیدن اونا در مناطق شهری بالا و در حال زیاد شدنه.»

ماتیاس وبر، مسئول تیم تدوین گزارش، اون رو «تحلیلی کامل از مکان‎هایی که در خطر بلاهای طبیعی» می‎دونه که شدیدترین فجایع طبیعی که ۶۱۶ منطقه شهری پر جمعیت با اون مواجه هستن و تاثیر احتمالی اونا رو بر شهروندان محلی و اقتصاد منطقه‎ای رو برآورد کرده.

گزارش Swiss Re می‎افزاید، در حالی که بلاهای طبیعی به صورت متوسط باعث خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلاری می‎شه، اگه یه فاجعه بزرگ در قلب یکی از این اقتصادای کلان شهری رخ رهد، ممکنه به خودی خود از این رقم هم بسیار بیشر شه.

نکته باحال این رده بندی اینه که ۸ مورد از ۱۰ صدرنشین این رده بندی، از شهرهای منطقه آسیای جنوب شرقی هستن. شهرهایی که ساکنان اونا دائم، خطر سیل، طوفان، رانش زمین و زلزله رو احساس می کنن.

ضمن این که به جز خطر رایج طوفان‎های استوایی و بادهای شدید، خیلی از شهرها مانند توکیو، تایپه و مانیل در این منطقه روی کمربند آتشفشانی اقیانوس آروم (حلقه آتیش) هم قرار دارن.

خطرناک ترین متروهای جهان در این رده بندی عبارتند از :

۱- توکیو-یوکوهاما (ژاپن): طوفان، سونامی و زلزله

خطرناک ترین خط متروی جهان، در برابر سه بلای طبیعی خانمان براندازه. متروی توکیو کلا در مناطق خاص توکیو و حومه اون در حرکته اما به غیر از توکیو این شرکت در استان سایتاما و استان چیبا هم چند ایستگاه داره.متروی توکیو دارای ۹ خط و ۱۶۸ ایستگاهه. الان متروی توکیو از دید حمل و نقل مسافر رتبه اول رو در جهان داراس و دقیقا به همین خاطره که در صورت بروز طوفان، سونامی و زلزله، این جا خطرناک ترین خط متروی دنیا می شه.

این را هم حتما بخوانید :   خواص انواع کلم ها

۲- مانیل (فیلیپین): زلزله، باد شدید

مترو مانیل در ۱۵ دسامبر ۱۹۹۹ گشایش و در سال ۲۰۰۰ تکمیل شد. طول اون ۱۶.۹۵ کیلومتره و هر روز ۴۰۰.۰۰۰ نفر رو جابه جا می کنه. بیشتر ایستگاه های مترو مانیل روی زمین هستن و شاید همین نکته دلیل شده خطر وزش بادهای شدید، این مترو رو در صف پرخطرترین متروهای جهان بذاره.

۳-دلتای رودخانه جواهر چین (شامل هنگ کنگ، شنزن، دونگ گوان، ماکائو و گوانگ): طوفان، طوفان موسمی، سیل

شاید قرار گرفتن این مترو در فهرست پرخطرترین متروهای جهان اصلا عجیب نباشه.این منطقه با جمعیتی حدود ۱۷ میلیون و  دویست هزار نفر، یکی از خطرناک ترین نقاط جهان از نظر قرارگرفتن در برابر بلایای طبیعیه. طوفانای موسمی و سیل، جون ساکنان این منطقه رو تهدید می کنه. مخصوصا وقتی خطوط مترو هم دقیقا از همین راه خطرناک عبور کنه.

۴-جاکارتا (اندونزی): زلزله

قطارهای ساخت ژاپن تنها وسیله عمومی و سریعه که جاکارتا رو به حواشی چهارگانه شهر وصل می کنه و زنان حدود نصف مسافران این مسیرها هستن که تعداد اونا به ۵۰۰هزار مسافر در روز می رسد.

۵-اوزاکا- کوبه (ژاپن): زلزله

مترو اوزاکا که در سال ۱۹۳۳ میلادی گشایش شده، قدیمی ترین خط متروی ژاپن هم هست. شاید به خاطر همین عمر زیاد هم باشه که  خطر زلزله، این خط رو در ردیف ده خط خطرناک متروی جهان قرار داده.

۶-ناگویا (ژاپن): زلزله

مترو شهر ناگویا ۵ راه اصلی داره. مسیرهایی که مثل متروی اوزاکا، خطر وقوع زلزله اون رو تهدید می کنه .

۷-کلکته (هند): سیل

متروی کلکته، اولین سیستم متروی زیرزمینی هنده.  این مترو تنها یه خط داره که شمال شهر رو به جنوب اون وصل می کنه. قطارها با این که معمولاً شلوغ ان، اما بیشتر تمیزند و سر وقت می آیند و می روند.

۸-شانگهای (چین): سیل

با اینکه متروی شانگهای چین، بهترین سیستم نقل و انتقال سریع رو در سال ۱۹۹۵ راه اندازی کرد و الان رتبه اول سریع ترین سرویس نقل و انتقالات رو  هم به خود اختصاص داده. و با اینکه همین کیفیت، مترو شانگهای رو در ردیف ۱۰ متروی  پرطرفدار جهان قرار داده. اما جاری شدن سیل، تهدیدیه که همیشه جون مسافران این خط رو به خطر میندازه. مترو شانگهای ۲۸۵ ایستگاه داره که تقریبا تموم نقاط شهر رو پوشش داده. طول خطوط متروی شانگهای به ۴۲۴ کیلومتر می رسه.

۹- لس آنجلس (آمریکا): زلزله

قطار شهری شهرستان لس آنجلس در سال ۱۹۹۱ میلادی تأسیس گردید.

طول خط این متروی شهری نزدیک ۱۲۸ کیلومتر بوده که روزانه نزدیک به ۳۰۴٬۴۵۹ مسافر جابجا می کنه.مترو  لس آنجلس ۵ خط و ۷۰ ایستگاه داره.

شهریورماه سال ۹۱ هم تصادف یه اتوبوس با قطار مترو لس آنجلس، منتهی به مجروحیت ده ها نفر از مسافران شد.

۱۰- تهران (ایران): زلزله

شرکت سوئیسی، نام متروی تهران رو به خاطر این در لیست خود گذاشته اس که گسلای زلزله، همیشه خطری بالقوه واسه تهران بودن. پایتخت ایران با اینکه تا الان زلزله مهیبی رو به خود ندیده، اما قرار داشتن شهر تهران روی چند گسل خطرناک زمین،  متروی تهران رو هم از قرار گرفتن در این لیست بی نصیب نگذاشته س.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرگزاری مهر نشر دوباره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *